Prof Dr.Hasan Pekmezci


1945 Konya-Beyşehir-Üzümlü'de doğdu.

1958 İIlkokuldan hemen sonra İvriz Öğretmen Okulu'nu kazandı.

1962 İvriz Öğretmen Okulu Orta kısmında, başta Mehmet Karaman olmak üzere, İsa Başlıoğlu ve Namık Sevinç Arkun gibi nitelikli resim öğretmenlerinin yönlendirmeleri ile resim sevgisi gelişti. Bu alana olan yoğun ilgisi nedeniyle sınavla İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri'ne gönderildi. Bu okulda İlhami Demirci, Selahattin H. Taran, Hidayet Gülen, Enver Naci Gökşen gibi çok değerli eğitimci ve sanatçıların öğrencisi oldu. 1965 yılında Resim Semineri'ni birincilikle bitirdi.

1965 Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nü kazandı.

1968 Eğitimini, Adnan Turani, Turan Erol, Nevide Gökaydın, Hidayet Telli, Kayıhan Keskinok, Mürşide İçmeli, Muammer Bakır, Hamza İnanç, Nevzat Akoral, Mustafa Tömekçe gibi yetkin sanatçı-eğitimci kadrosundan çok seyler öğrenerek ve özellikle sanatın günübirlik eğlence işi olmadığını, sanatın insan yaşamını saran sarmalayan en üst düzeyde insanî etkinlik olduğunu özümleyerek tamamladı. Ayrıca öğretmenliğin önemine ve gerçek anlamda kutsallığına inanarak mesleğine başladı. Çünkü okuduğu her okulda hayatında önemli izler bırakan, öğrencileri için pek çok özveriye katlanabilen çok nitelikli, donanımlı öğretmenlerin öğrencisi olma şansını bulmuştu.

1968 Arifiye Öğretmen Okulu'na atandı ve bu kurumda öğretmen ve yönetici olarak özveri ile 7 yıl çalıştı.

1969 İlk kez Devlet Resim Heykel Sergisine seçildi.

1971 İlk kişisel sergisini Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde düzenledi.

1975/1978 Çankırı Merkez Orta Okulu resim öğretmenliği görevlerinde bulundu.

1978 Yetiştiği ve ideali olan Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'ne Öğretmenler Kurulu kararı ile, öğretmen olarak davet edildi. Bu kurumda Serigrafi atölyesini kurdu.

1979 DYO Mansiyon.

1979 İstanbul Sanat Bayramı ve İstanbul YENİ EĞİLİMLERB78-79,

1981 Kültür Bakanlığı Atatürk Devrimleri Resim Yarışması Mansiyon,

1982 YUNUS EMRE Resim Yarışması İkincilik Ödülü,

1982 Vakko Ankara Konulu Resim Yarışması Mansiyon,

1982 Devlet Resim Heykel Yarışması Resim Başarı Ödülü,

1984 Devlet Heykel Yarışması Baskı Resim Başarı Ödülü,

1985 Doktora-Sanatta Yeterlik,

1985 Avrupa Kültür Forumu kapsamında açılan ve 25 ülkeden, 125 sanatçının katıldığı Budapeşte sergisine davet edildi ve bir yağlıboya tablosu Macaristan Çağdaş Sanatlar Müzesi'nce satın alındı.

1986 Asya-Avrupa Bienali Yürütme Komitesi üyeliği,

1986 DYO/Viking Baskı Resim Yarışması Ödülü,

1987 Doçentlik,

1987 Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyeliğine, baskı resim atölyelerini kurmak ve bu dersleri vermek üzere atandı.

1989 Uluslararası Şili Bienali'ne seçildi, eserleri bienal kataloğuna girdi.

1991 yılında 7370 eserin katıldığıi Osaka Trienali'nde uluslararası jürice eserleri sergilenmeye değer görülen 150 sanatçıdan biri oldu ve bu sergide Türkiye'yi temsil eden tek Türk sanatçısı olarak eseri bienal kataloğunda yer aldı.

1991 Devlet Resim Heykel Sergisi Üçüncülük Ödülü,

1995 Profesör oldu.

Bugüne kadar 39 kişisel sergi ve yüzlerce karma ve grup sergisinde eserleri yer aldı. Dışisleri ve Kültür Bakanlıklarının düzenlediği yurtdışı sergilerinde pek çok ülkede eserleri sergilendi. Türkiye'yi temsilen Paris, Brüksel, Köln, Düsseldorf, Rotterdam, İslamabad, Kore Ihcheon ve Seoul sergilerine katıldı. Bu ülkelerin müze ve galerilerinde incelemelerde bulundu. Ayrıca Düsseldorf, Lahor, Lüksemburg, Amsterdam, Madrid, Toledo, Barselona, Kore/Incheon ve Seul, Roma, Floransa, Siena, Venedik kentlerinde müze ve sanat merkezlerini görme ve inceleme olanağı buldu.

Sanatçı ülkemizde düzenlenen pek çok sergi ve yarışmada jüri üyeliği görevleri üstlendi. Sempozyum ve panellerde bildiriler sundu.

1967 yılından itibaren çocuk resimleri üzerinde özel çalısmalar ve araştırmalar yaptı. Türkiye'de düzenlenen ulusal ve uluslararası çocuk resimleri yarışmalarının çoğunda danışman ve jüri üyesi olarak görev aldı. Eşi Şükran Pekmezci ile birlikte çocuk ve eğitim kitapları resimledi. Eğitime yönelik 5 yazı kitabı hazırladı. 1981 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği Temel Eğitim Okulları Türkçe ders kitapları illüstrasyon yarışmasında 14 ekip içinden yazar Beşir Göğüş ve eşi Şükran Pekmezci ile birlikte hazırladıkları 5 kitapla birinci oldular. Bu kitaplar bakanlık adına 36 milyon baskı yaptı. Yine Milli Eğitim Bakanlığı adına Desen ve Serigrafi alanındaki ders kitaplarını hazırladı. Serigrafi ve özgün baskı alanlarında iki kitap, 20 konuşma ve uygulamalı çalışmalarla bu alanın tanınması ve benimsenmesi için çaba harcadı.

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği, Ankara Çağdaş Sanatlar Vakfı, BRHD ve Sanat Kurumu gibi önemli sanat örgütlerinin üyesidir.

Bu yazı 691 kez okundu...