Milli Parkda Avlanmak Mümkün mü?Bu hafta Kickapoo Eyalet Parkına gittim. Bulunduğumuz yere yakın, oldukça büyük bir doğal arazi. İçinde büyük nehirler ve göller bulunuyor, ormanlar da kayda değer güzellikte.

Park ismini, bir zamanlar bu yörelerde yaşayan Kickapoo yerli kabilesinden alıyor. Üyelerinin bir kısmı, Amerikanın ilk beyaz yerleşimcileri tarafından öldürülen yerli kabilesi daha sonra Batı'ya, daha verimsiz topraklara göçe zorlanmış.

Kickapoo State Park, Illinois Eyaleti Doğal Kaynaklar İdaresi tarafından yönetiliyor. Yılın belirli zamanları geyik avcılarına, kuş avcılarına, hiking yapanlara, kanoculara ve özellikle de balıkçılara kapılarını açıyor. Bu parkta tutulan balıklar ülke çapında üne sahip...

Gittiğimizde yaz aylarında olmamız nedeniyle avcı yoktu. Sezon kapalıydı. Ancak bütün göl ve nehir kenarları kenardan olta atanlarla, suların ortaları ise teknesiyle balıkçılık yapanlarla doluydu. Balıkçılar bütün yasalara ve kurallara uyuyorlar. Bazı bölgeler kampçılara ayrılmış ve buralara rezervasyonla girilebiliyor. Onun dışında Park herkese açık... Bizim gibi "yasakçı" park anlayışı yok. Park insanla doğal hayatın bir arada olabileceğinin güzel bir kanıtı...


Park arazisi bilimsel yöntemlerle yönetiliyor. Korularda yürüyüş parkurları ayrılmış, fakat doğal yapının bozulmamasına gayret edilmiş. Koruların yanı sıra bitişik otluk araziler var. Buralarda güpegündüz geyiklerin otladığını, yavru geyiklerin zıpladığını görebilmek mümkün... Üstümüzde sürekli kartalların dolaştığını görmek heyecan vericiydi.

Uzaktan bana büyük gelen bir geyiği fotoğraflamak için yaklaştığım da geyik başını kaldırdı. Ben de hemen bir yerli avcı gibi taş kesildim. Hareket sezinlemeyen geyik tekrar başını otlara soktu. Geyik genç bir erkekti. Kadifesini atmamış boynuzları dört çatallıydı. Bir ağacı siper ederek resim çekmeye çalıştım, hala uzaktı. Yine ilerle-dur taktiği ile yakınlaştım. Bir kaç poz çektim. Sonunda rahatsız olan geyik, gayet suratlı ve nazik zıplamalarla ağaçlar arasında kayboldu.


Her sene bu parkta önemli sayıda geyik avlanıyor. Yine de geyik popülasyonu artış içerisinde... Avcılık gerekli. Zira park içerisinde doğal bir yırtıcı mevcut değil... Geyiklerin aşırı çoğalarak hem kendi habitatlarına zarar vermelerini veya açlığa düşmelerini önlemek için, hem de aşırı yakınlaşarak hastalık geçirmelerine mani olmak için bir kısmının avlanması gerekiyor. Bunu da Illinois avcıları hakkıyla yerine getiriyorlar.

Mesaj için bir şey yazmaya gerek yok, çıkarılacak sonuç ortada... Hem Milli Parklar İdaresinin çıkaracağı dersler olmalı, hem de "Avlaklarımız Milli Park ilan ediliyor" diye şikayet eden Türk avcılarının...

Rastgele
 

Bu yazı 4115 kez okundu...