Kritik!


 

 

Değerli avcılar,
 
Yakın zamanlarda küresel ısınmaya atfedilebilecek yeni gelişmeler görüldü. ABD'de bu gelişmeler "kritik" olarak nitelenerek yönetimin dikkati cekilmeye çalışılıyor. Asağıdaki örnekler Ulusal Yaban Hayatı Federasyonu bildirisinden alınmıştır.

2005 sonunda arastirmacilar tarafindan bulunan Kutup Ayısı ölümlerinin nedeni anlaşıldı. Ayıların buz kütlelerinin azalması nedeniyle boğularak öldükleri anlaşıldı. Ayılar iyi birer yüzücü olmasına karşın, belli bir süre sonra buzul kütlelerinde dinlenmek ve avlanmak ihtiyacı duyuyorlar. Arktik buzulların % 40'ının eridiği belirtiliyor.

Eriyen buzlarla nehirlerin azması nedeniyle, büyük göclerinde zorluk yaşayan geyiklerinde yavru ölümü artışı gözlendi.

Penguenlerin bünyelerindeki yiyecek miktarının azalmasının nedeninin, okyanus suyundaki sıcaklik artışı olduğu tespit edildi.

Dünyanın en zengin balık ve diğer canlı hayatını barındıran mercan kayalıkları, 2005 yılında % 16 oranında azaldı Sebep: Isınma

Küresel ısınmaya dayalı artan yağmurlar nedeniyle Kral Kelebeklerinde kitlesel ölümler görüldü.

Küresel ısınma ile kuruyan kuzey bataklıkları, her sene daha az ördek yuvasına ev sahipliği yapıyor. 2020 yılında ördek popülasyonunun yaıidan fazla azalacağı öngörüluyor.

Ülkelerin bu konuda daha duyarlı olması ve avcılarımızın daha fazla habitati düşünmesi dileğiyle..

Rastgele

Bu yazı 9033 kez okundu...