Yaban Hindisi


ABD'den haberler

New York, Ohio ve Pennsylvania Eyaletleri yabanhayatı yetkilileri, yaban hindisi avcılarının kurmuş olduğu bir örgüt olan Ulusal Yaban Hindisi Federasyonu ile birlikte 4 yıl sürecek olan bir araştırma başlattı.

Araştırmanın amacı, bu eyaletlerde bahar sezonunda avlanan yaban hindisi sayısını izlemek ve ileriki sezonlar için strateji geliştirmek. Bu kapsamda sezondan önce ayağına aliminyum bant takılacak olan yaban hindileri tekrar doğaya salınacak. Hindiyi vuran avcılar, bu bantları yetkililere teslim ederek, kuşu vurdukları zaman, yer gibi bilgileri rapor edecekler. Kuş üzerinde yapılacak incelemeden sonra avcıya iade edilecek olan hindiler bu şekilde kendilerinden sonraki nesillerine katkıda bulunmuş olacaklar.

Bantları iade eden avcıların yarısına da çekiliş ile 100 er dolar verilecek.

ABD Kuş Gribi Araştırmasını Genişletiyor

Dünyada giderek yayılan Kuş Gribi salgınına karşı USFWS (Amerikan Balıkçılık ve Yaban Hayati İdaresi) göçmen kuşlar üzerinde yaklaşık 10 yıldır yapmakta olduğu testlerini 8 kat artırma kararı aldı. 1996 yılında başlayan testlerde her yıl 12 bin kuş test ediliyordu. Şimdi bu sayının 75 bin ila 100 bin kuş arasında değişen sayılarda artması bekleniyor. Araştırma öncelikle Asya'ya en yakın nokta olan Alaska'da başlayacak ve bu sonbaharda Batı kıyısına yaygınlaştırılacak.

ABD Tarım Bakanı Mike Johanns, testler sonucunda Amerika'daki göçmen kuşlarda viruse rastlanması halinde bile insanlar için endişelenilecek bir durum olmadığını, zira hastalığın halen bir kuş hastalığı olmaya devam ettiğini belirtti.

Testlerin, kuşların ilk göç yolları üzerinde bulunan Washington, Oregon ve California Eyaletlerinde bu sezon vurulacak olan ördek ve kazlarda da yapılması planlanıyor.

Değerli avcılar

 
ABD Balıkçılık ve Yaban Hayatı İdaresi, son 7 yıl zarfinda yaklasik 78 bin hektarlık sulak alanın doğal hayata kazandırıldığını açıkladı. Bu rapor, geçen senelerde idare tarafindan Sulak Alanlar Yasası uyarınca "Net Kayıp Yok" programı çerçevesinde her sene sulak alanlarda azalma değil, artış olduğunu göstermek amacıyla hazırlandı.
 
ABD 53 yıldan beri sulak alan kaybediyordu. Sulak alanların artışında, tarımsal arazilerde ve özel mülklerde yer alan sulak alanların kurutulmaması ve geliştirilmesi amacıyla Amerikan Tarım Bakanlığı'nca verilen desteğin büyük rol oynadığı belirtildi.
 
Ülkemizin de örnek almasını diliyorum.
 
 

Rastgele
 

Bu yazı 4003 kez okundu...