Açgözlülük ve Düşüncesizlik


GÖÇMEN GÜVERCİN
Ectopistes migratorius

Aşırı avlanmayla soyu tüketilen göçmen kuş türü. 1800'lerin başlarında Kuzey Amerika'nın doğusunda, göç eden sürüleri günlerce gökyüzünü karartan milyarlarca göçmen güvercin yaşıyordu. Kuzey Amerika'da nüfusun artmasıyla birlikte, her yıl öldürülen milyonlarca göçmen güvercin trenlerle büyük kentlere gönderilmeye başladı.

Göçmen güvercin sayısı 1870'ten sonra iyice azalmış ve bilinen son göçmen güvercinin 1 Eylül 1914'te Ohio eyaletindeki Cincinnati Hayvanat Bahçesi'nde ölmesiyle türün soyu tükenmiştir.

Göçmen güvercin Eskidünya'da yaşayan üveyiğe benzemekle birlikte daha iri yapılıydı

Ayrıca daha uzun ve sivri uçlu bir kuyruğu vardı.

Erkeğin başı mavi-gri, gövdesi pembemsiydi.

Dişiler çalı çırpıdan yapılmış basit bir yuvaya tek bir beyaz yumurta bırakırken aynı ağaçta yüzden fazla yuva bulunabiliyordu. Göçmen güvercinin doğal düşmanları, yırtıcı kuşlar, sansar, kokarca ve ağaç yılanlarıydı.

Yaklaşık 32 cm. uzunluğunda

Ara sıra yeni tohum atılmış ekin tarlalarına girmesine karşın genel olarak tarım ürünlerine önemli bir zarar vermeyen bu kuşlar insanlığa en büyük hizmeti, soylarının tükenmesiyle doğa koruma çalışmalarına hız verilmesinin yolunu açarak yaptı. Wisconsin'deki Wyalusing Eyalet Parkı'nda, göçmen güvercin için dikilen bir anıtta “Bu tür, insanın açgözlülüğü ve düşüncesizliği yüzünden yok olmuştur” cümlesi yazılıdır.

Rastgele diyeceğim ama, bu tür artık değil avcılara, hiç kimseye RASTGELMEYECEK...

Ülkemizde yaşayan pek çok türün varlığı tehlike altındadır.

Dilerim ki hiçbir zaman olmaz ama, bir an için de olsa keklik için aynı sonu düşünebilir misiniz?

-!..

*-Ana Britannica Genel Kültür Ansiklopedisi'nden alınmıştır.

Bu yazı 5139 kez okundu...