Sülün


Değerli avcılar
 
Pheasants Forever adlı habitat örgütünün her eyalette yılda bir kere topladığı konvansiyonu, Illinois Eyaletinde Peoria kentinde 21 Ocak'ta toplandı. Benim de üyesi olduğum yerel teşkilat ile katıldığım Konvansiyon, PF Başkanı Sn Howard Vincent'in açılış konuşmasıyla başladı.

Sn Vincent, bugün PF'in ABD'nin en yaygın ve en etkili korumacı örgütü haline geldiğini anlattı. Illinois sülün avcılarının başarılarından övgüyle söz eden Başkan, önümüzdeki en önemli engelin, CRP adlı yaban hayatına habitat sağlayan programlarına olanak sağlayan Tarım Yasası'nın devam edebilmesi olduğunu belirtti. Bunun için tüm avcıların Senatörlerine ve Temsilcilerine baskı yapması gerektiğinin altını çizdi.  Konvansiyonda outdoor ürünleri ve diğer kuruluşların tanıtıldığı fuarın yanısıra, avcılara yönelik seminerler de yer aldı.

Ben sabah seanslarında "Av Köpeği Seçimi" ve "Sülün Biyolojisi" adlı seminerlere katıldım.

Ödüller ve öğle yemeğinden sonra "Tüfeklerde Şok Seçimi ve Saçma Dağılımı" ile "Gençlerin Avcılığa Kazandırılması" seminerleriyle konvansiyonu bitirdik.Tüm eyalet avcılarının büyük ilgi gösterdiği Konvansiyon, avcıları, sektörü ve aileleri bir araya getirdi.

Konvansiyona USFWS, ABD Tarım Bakanlığı, Ford, Cabela's, Purina ve yerel av çiftlikleri sponsor oldu. PF Illinois'te 53 yerel teşkilat ile çalışıyor. 8000'e yakın üyesi bu eyalette ve bu üyeler bugüne kadar sadece Illinois'te 23.500 den fazla habitat projesini tamamladılar.

Biyologlar önderliğinde ve eyalet yetkilileri denetiminde yürütülen bu projeler ile 200.000 dönümden fazla arazi yaban hayatına tahsis edilmiş oldu.

Bunlardan eyaletin değişik yerlerinde bulunan 8 arazi kamuya açık avcılığa tahsis edildi. Benzer yapılanmaları ve zihniyet değişimini ülkemizde de görebilmek dileğiyle...
 

Rastgele

Bu yazı 5664 kez okundu...