Koltuk ve Proje


Değerli Avcılar,
 
Steve Williams Amerikan Balıkçılık ve Yaban Hayatı İdaresi'nin başkanlığından istifa etti.

Steve Williams

USFWS olarak kısaltılan idare, ABD'de balıkçılık, avcılık ve yabanhayatı ile ilgili en üst düzey ve en yetkili Federal örgüt ve İçişleri Bakanı vasıtasıyla Başkan'a bağlı. Yeni aday Başkan tarafından öneriliyor ve Senato tarafından seçiliyor, bütün üst düzey Federal yetkililer gibi.
 
Buradan çıkarılacak birinci sonuç, ABD'de avcılıkla ilgili birimin başındaki şahıs "Başkanın adamlarından" birisi ve seçimle geldiği için çok güçlü. Steve Williams Başkan Bush'un ilk döneminde göreve gelmişti.

Williams çocukluğundan beri avcı olmasıyla tanınıyordu.


 
İkinci sonuç:

Amerika'nın avcılığı ve tüm yabanhayatı, kabaca bir avcıya emanet...

Fakat avcı dediysek bizim bazı avcılarımız gibi yabanhayatı hakkında eğitim almadan kendini "yabanhayatı uzmanı" ilan edenlerden değil.

Çeşitli yabanhayatı bölümlerinden dereceleri var. Tabii ki ABD bir denetim toplumu ve eğitim başta gelen sebep ancak, bu işlerin başına bir avcının getirilmesi kayda değer bir yaklaşım...

USFWS Başkanı Williams'ın istifa etme nedeni de, Wildlife Management Institute adlı kar amaçlı olmayan ve bilimsel yabanhayatı yönetimi üzerinde çalışmalar yapan bir Enstitü'nün Başkanlığına önerilmiş olması. 

Williams verdiği röportajda, "Amerikan yabanhayatı için aklındaki projeleri gerçekleştirmiş olduğunu ve bu yeni görevin kendisi ve kariyeri için çok önemli olduğunu" belirterek "USFWS artık yeni projeleri olan yeni bir ekibe ihtiyaç duyuyor" dedi.

Avcılığın kendisi ve ailesi için bir yaşam tarzı olduğunu söyleyen Williams, bu kimliğiyle gurur duyduğunu ifade etti.

Buradan alınacak dersler;

koltuğa geçecek adamın veya kadının yabanhayatı ve avcılıkla ilgili projesi olması lazım.

Bilgisi olmayanları hiç düşünmeyelim bile.

Projesini tamamlayan, koltuktan kalkmasını biliyor.

Her ülkenin kendine has yaklaşımları olabilir!.. (M.E.Bora) 

Son olarak av ve yabanhayatı konusunda bilimsel araştırma yapan bir kuruluşun prestijine dikkatinizi çekmek istiyorum. Ülkemizde de, art niyetinden şüphe etmeyeceğimiz bilimsel araştırma kuruluşlarının kurulması zorunludur.Yöneticilerin de Amerikan av ve yabanhayatı idaresinden bir şeyler öğrenerek;

Türk av ve yabanhayatı idaresini yeniden yapılandırmalarını diliyorum.

Rastgele

Bu yazı 4062 kez okundu...