Neden Avcı Eğitimi?


 

Değerli Avcı Kardeşlerim,

Sn. Mehmet Ekizoğlu ve Sn. Ali Kozanoğlu sizlere Amerika'dan en gücel bilgileri aktarmak için büyük çaba sarfediyorlar. Bundan maksadımız, neyin, nasıl yapıldığını örneklemekten öte değildir. Kısacası en azından ben "elektriği ikinci kere keşfetmeye gerek var mı? sorusu sürekli gündemde kalmalı diye düşünüyorum...

Bilgi aktarmaya devam edeceğiz...

Hoşça kalın...

M.E.Bora

Söz sırası Sn. Ali Kozanoğlu'nda

 

İlk mecburi avcı eğitim programı, 1949 yılında New York eyaletinde, av kazalarını azaltmak için başladı.

Avcı eğitim programları ülke çapında yayılırken, güvenlik koordinatörü tarafından şimdi Uluslararası Avcı Eğitim Kuruluşu (International Hunter Education Association) adıyla anılan müessese bu kursun temelini teşkil edecek bir nüve müfredat meydana getirmek için kuruldu.

Avcı eğitim programları her zaman genç avcılara ateşli silahlar ve avlanma emniyeti uygulamalarını öğretti. Bugün, avcı eğitim programları artık emniyetten daha başka konularla da ilgili. Bilgili, sorumluluk sahibi, meraklı ve katılımcı – av kanunlarına uymanının ve av ahlakına uygun davranmanın önemini idrak eden avcılar – yetiştirmek için genişletildi. Bu programlar yeni avcılara iyi bir temel sağlarken, tecrübeli avcılar için de bir intibak veya tazeleme fonksiyonu görürler.

Avcı eğitim programlarının nihai misyonu avcılık ananelerinin devamlılığını sağlamaktır.

 

Sorumluluk,

  

Emniyet Becerileri,

   

Bilgi ve İştirak

Avcı eğitimi hem yeni hem de tecrübeli avcıların sorumluluğunu, becerilerini ve bilgilerini artırmaya ve iştiraklarını teşvike çalışır. Avcılığın bekası için av ahlakına uygun davranış ve şahsi iştirakın her ikisi de gereklidir.

 

Sorumluluk

Avcılığın bilgili ve becerili bir öğrencisi, aynı zamanda sorumlu bir şekilde davranana kadar gerçek bir avcı olamaz. Sorumlu davranış nezaket, başka kişiler ve yabanhayatı için saygı ve iştirak ruhunu içerir.

Sorumlu avcılar kaçak olarak avlanmaz ve dikkatsizce davranmazlar. Sorumlu avcılar kanunların kendilerine sağladığı sınırlar içinde avlanmanın yanı sıra avcılığın yazılı olmayan kurallarını da gözardı etmeden, avlanır, emniyet kurallarını uygular ve ateş etmeden önce avlarını iyi bir şekilde vuracakları fırsatı beklerler.

"Nasıl davrandığınız" ve başkalarının sizi "nasıl gördüğü" avcılığın geleceğini şekillendirecektir.

Güvenlik Becerileri

 

Avcılıkla ilişkili güvenlik becerileri fiili eğitim ve antrenmanla kazanılır. Bu becerileri tecrübeli bir avcıdan öğrenmek çok önemlidir.

 

Bilgi

Bilgi, güvenli silah taşıma/kullanma ve avlanma tekniklerinin öğrenilmesi ve idrak edilmesidir. Bir ateşli silahın atışında eğitilmeden önce o silahın nasıl çalıştığını ve güvenli bir şekilde nasıl taşınacağını/kullanılacağını öğrenmelisiniz.

Gerçek ve sorumluluk sahibi bir sporcu olabilme sürecinin bir kısmı da avcılığı saygın bir spor olarak tanıtan faaliyetlere iştirak etmektir. Bunun içerisinde başkalarına öğretmek, arazi sahipleri ile çalışmak, ve av korucuları ile işbirliği yapmak dahildir. Ayrıca, çevre ve ortamı muhafaza eden yabanhayatı idaresini geliştiren yabanhayatı koruma kuruluşlarına üye olmak da bu maddeye dahildir.

AVCI EĞİTİMİ FONLANDIRMA KAYNAKLARI

 

ABD Balık & Yabanhayatı Hizmetleri Dairesi eyalet yabanhayatı kuruluşlarına avcı eğitimi, arazi alımı, ve yabanhayatı ortamı iyileştirme faaliyetlerini de içeren çeşitli avcılıkla ilişkili projeleri desteklemek için federal yardım sağlar. Yabanhayatı Restorasyonu için Federal Yardım fonlaması 1937 yılında Pittman-Robertson yasası ile tesis edilmiştir.

 

Eyalet yabanhayatı kuruluşları her bir eyalet veya bölümlerinde bulunan avcı eğitimi programlarına destek verir Devlet dışı kuruluşlar (Sivil toplum örgütleri ve konu ile ilgili gayri resmi kuruluşlar, örneğin Sınırsız Ördekler, Milli Tüfek Kurumu, Milletlerarası Avcı Eğitim Kurumu, vb. gibi) avcı eğitimi ve ateşli silah eğitimine malzeme sağlamaktadırlar.

Bir çok ateşli silah ve okçuluk malzemesi üreticileri ürettikleri malzemenin güvenli kullanımı için eğitim malzemesi temin etmektedirler.

Mahalli avcılık klüpleri, sosyal klüpler, ve ticari faaliyet kuruluşları avcılık eğitimi kursları için tesisler ve teçhizat temin ederler.

Bu yazı 14482 kez okundu...