Evlat Edinmek


 

Değerli Av ve Yaban Hayatı Tutkunları,

Ülkemizde halen yaşayıp yaşamadığı; olup olmadığı rivayetlere ve tartışmalara konu olan Anadolu Parsı hakkında yapılabilecek olanlar çok konuşuldu ve çok resimler (aslında iki üç aynı resim) ortada dolaştı durdu. Anadolu Parsını evlat edindiğini söyleyenler oldu. Baktık ki bu konuda söz ve derlemelerden başka yapılan bir şey olmadı.

Neler yapılabilirdi? Bu da ayrı bir tartışma konusu; ancak “evlat edindik” gibi iddialı bir sözden sonra Anadolu Parsı konusunda hiçbir şey yapmamak üzücüydü.

Konuyla ilgilenen diğer çevreler ise Anadolu Parsının Türkiye'de varlığı sorusunu bir iddia haline getirip bu yolda cok paralar dağıttılar; ancak bu paraların hiçbiri Anadolu Parsı eğer mevcut ise onu tespite ve onun habitatını ve mevcudiyetini korumaya gitmedi.

Ülkemizi ve zavallı Anadolu Parsının durumunu daha iyi görebilmek için buraya yani ABD'ye gelmem gerekti. Ülkemizdeyken bu durumun doğal olduğunu ve devlet dahil herkesin elinden gelenin en iyisini yaptığını düşünüyordum.

Burada durum biraz farklı…

Bir kere ABD Balıkçılık ve Yaban Hayatı İdaresi memlekette hangi hayvan nerede yaşıyor, ne kadar sayıda yaşıyor bunların envanterini yaptırıyor ve bu sayıları güncel olarak tutuyor.

Bir hayvan memlekette yaşıyor mu yaşamıyor mu diye akla bir soru geldiğinde bunu fotoğrafçılara ve dergilere, dağcılara vs bırakmıyor ve bu sorunun yanıtını araştırmak üzere bir resmi fon ayırıyor. Bu fonun kullanımında resmi kuruluşlar, gönüllü kuruluşlar ve üniversiteler işbirliği yaparak araştırmayı kısa zamanda bitiriyor ve net bir sonuç veriyorlar.

Bizde olduğu gibi “fotoğrafını çektim ama göstermem” gibi manasız şeyler duymadım burada… Sonra da herkes ne yapabilirim sorusunun yanıtına bakıyor. Araştırmalara ve çoğaltma çalışmalarına devlet başta olmak üzere herkes destek veriyor.

Aşağıda bir kurtarma operasyonuna vatandaşın nasıl dahil edildiğini göreceksiniz.

Burada sözkonusu olan, sayıları azalmaya yüz tutmuş ve nesilleri tehlikeye girmiş olan iki memeli… Kanada Vaşağı ve Florida Panteri. Her iki tür de koruma altında. Devlet tarafından çoğaltma çalışmaları yapılıyor. Türlerin neslinin tehlikeye girmesindeki en büyük sebep, yaşam alanlarının insan yerleşimleri tarafindan aşırı şekilde daraltılmış olması ve hayvanlara yaşayacak yer bırakılmamış olması.

Vaşak

Gönüllü kuruluşlardan birisi olan NWF (Ulusal Yaban Hayatı Federasyonu) bu iki büyük kediyi koruma çalışmalarına destek verebilmek üzere gerçek bir “evlat edinme” programi hazırlamış. Bu programa göre bir vaşak veya Panter evlat edinmek isteyenler öyle sözle değil, para vererek evlat ediniyorlar. Minimum 30 dolar vermek şart ve bu 30 dolar karşılığında evlat edinme sertifikası ve bir tane de bu güzel hayvanlardan birinin pelüş oyuncağı gönderiliyor.

Bu kampanyalarda toplanan paralar da ABD”nin en büyük yaban hayatı sorunu olan habitat daralmasına karşı “yaban hayatı alanlarının korunmasına, restore edilmesine” ve bu hayvanların ülke çapında tanıtımına harcanıyor.

Şimdi gel de Anadolu Parsını düşünme. Zavallı hayvanın peşinden koşturan macera meraklıları, çevrecilik havarileri, Allah'tan yasak da avcılar yok, evlat edindiğini düşünen ama oturmak ve resmine melul melul bakmaktan başka bir şey yapmayan sevdalılar…

İnşaallah bizim aklımız başımıza gelinceye kadar şans eseri hayvancagız kendini koruyabilmiştir de koruyacak bireyleri bulabiliriz. Evlat edinmek ayrı mesele, onu da sonra düşünürüz.

 

 

 

Mehmet Ekizoğlu

04 Şubat 2006/A.B.D

mekizoglu@yahoo.com

 


The Florida panther and the Canada lynx are two of the most endangered mammals in the U.S.  Help NWF save these magnificent big cats from extinction with a symbolic adoption today!  Please choose one of the following adoption kits or get both for a donation of $50.

 

 

 

F or a $30 donation, you'll receive:

An adorable lynx plush*

A personalized adoption certificate**

Two NWF reports, Discrediting a Decade of Panther Science and Endangered Cats of North America

 

F or a $30 donation, you'll receive:

An adorable panther plush*

A personalized adoption certificate**

Two NWF reports, Discrediting a Decade of Panther Science and Endangered Cats of North America

Bu yazı 5497 kez okundu...