Kocam Zorla Getirdi!..


Kadıncağız yüksek sesle :"Beni kocam zorla getirdi, hiç daha önce atış yapmadım, bundan sonra da yapacağımı sanmıyorum" diyordu. Biraz konuşmayı seven bir bayandı, yaşı da geçkin olmalıydı. Kocası onu atış eğitmenine emanet ettikten sonra tekrar ATV ile soğuk içeceklerin başına döndü. Eğitmeni konuşmayı seven teyzeyle başbaşa bırakıp çocukların yanına yürüdüm. Çocuklar, atış yapan arkadaşları hedefi vurdukça "Yiihuuu" diye bağırıp çocuğa bir boş fişek ayırıyorlardı. Her vurduğu hedef için bir boş kartuş alan çocuklar bu işi bir oyuna çevirmişlerdi.

 

Bir kaç atıştan sonra teyzenin sesini duydum; "I like it (Sevdim bunu) !" diye bağırıyordu.

Pazar günü Illinois Eyaleti Doğal Kaynaklar İdaresi tarafından düzenlenen ve Jim CAPEL tarafından organize edilerek yönetilen Champaign Bölgesi Wingshooting Clinic etkinliğine katıldım. Gençler ve bayanlar için avcılığa yönelik atiş yeteneğinin geliştirilmesi ve öğretilmesini amaçlayan etkinlikte, iki gün boyunca çok sayıda çocuk, genç ve bayan atış yapma, silah kullanmasını öğrenme ve atış melekelerini geliştirme imkanı buldu.
 
Atışlardan önce silah güvenliği ve avcılık ile koruma ilişkisi hakkında dersler verildi. Dersten sonra Amerikan Yaban Hindisi Örgütü ve Ulusal Tüfek Birliği'nce ortaklaşa hazırlanan bir yemek verildi. Bunu takiben atışlara geçildi. Atış öğretmenleri katılımcılarla yakından ilgilenerek çeşitli pozisyonlarda fırlatılan hedeflerle eğitim yaptılar.

Atışlarda gençler ve bayanların kullanımı için özel üretilmiş 28 namlu Remington 1100 tüfekleri kullanıldı.

 
Etkinliğin yapıldığı arazi sn Mark Thompson'a ait.. Kendisi arazisini bu tür etkinliklerde kullanmanın yanı sıra ava ve yaban hayatı habitatına ayırmış. Federal hükümetin düzenlediği koruma alanları programı çerçevesinde yaban hayatının yaşaması için gereken ortamı sağlıyor ve bu arada da arazisinde geyik avlıyor.

Etkinlikte aynı zamanda Whitetails Unlimited adlı avcı- korumacı örgüt tarafından bağışlanan Remington 870 model tüfek de çekiliş sonunda sahibini buldu. Eğitimden sonra biz de eğitmenlerle birlikte biraz atış yaparak kurtlarımızı dökme imkanı bulduk.

Sn.Mehmet Ekizoğlu

Rastgele
 

Bu yazı 4615 kez okundu...