ABD'de Kuş Gribi


 

Dünyayı tehdit eden kuş gribi Amerikalı avcıları da endişeye sevk etti. Dünya Sağlık Örgütü ile bir toplantı yapan Ducks Unlimited adlı korumacı ördek avcıları örgütü, Kuzey Amerika'da kuş gribine rastlanmadığını ve bu ördek sezonunda Amerikalı ve Kanadalı avcılar için korkulacak bir şey olmadığını açıkladı.

Yapılan araştırmalarda Asya'da ortaya çıkan H5N1 virüsünün Kuzey Amerika'da olmadığı sonucuna varıldı. Araştırma sonuçları, dünyada kuşlarda görülen grip vakaları konusunda önde gelen uzmanlardan olan WHO yetkilisi Dr. Robert G. Webster ile Ducks Unlimited biyologları arasında 9 Kasım 2005'te yapılan toplantıdan sonra açıklandı.

Dr. Webster, kuş gribinin insanları enfekte etmesinin çok zor olduğunu ancak kümes hayvanlarında öldürücü olduğunu bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü kayıtlarına göre dünyada Ocak 2004 tarihinden bu yana 122 kişide kuş gribi tespit edildi. 62 kişinin olduğu bu vakaların kuş gribinin değişmiş bir türü olduğu anlaşılmıştı. Virüsün insana geçerek öldürücü olabilmesi için mutasyona uğramış olması gerekiyor.

Ducks Unlimited yetkilileri de bu tür salgınların yüzyılda iki ya da üç kere olduğunu, Asya'da insanlara bulaşan gribin de büyük olasılıkla evcil kümes hayvanları ile doğrudan temas veya tüketim vasıtasıyla geçtiğini belirttiler. Ducks Unlimited görüşünde, bazı ülkelerde ördek avının yapılmamasının "aşırı tepki" olduğunu belirtiyor.

Dr. Webster da iyi temizliğin ve gıdaların iyi pişirilmesinin sadece kuş gribinin değil tüm viral salgınların insanlarda yayılmasını önleyeceği görüsünde. Avcıların özellikle kuşları temizlerken lateks eldiven giymeleri, ellerin ve vücudun avdan sonra temizlenmesi Dr. Webster'in önerileri arasında...


Amerika'daki göçmen kuşlar kuş gribi açısından sürekli kontrol edilmeye devam ediliyor. ABD devlet yetkililerinin ve Ducks Unlimited'in avcılara önerileri su şekilde: Ölü bulduğunuz kuşları veya ölmek üzere olan kuşlara kesinlikle dokunmayın.

Avladığınız kuşları soğuk bir yerde, temiz ve kuru tutmaya özen gösterin.

Kuşları temizlerken sigara içmeyin, herhangi bir şey yiyip içmekten kaçının.

Kuşları temizlerken eldiven takın ve sonra eldiveni atın.

Kuşları temizledikten sonra elleri sabunlayın veya alkollü bezle silin.

Tüm etleri ve yüzeyleri klorlu suyla yıkayın.

Kuşları yemeden önce etin iyice piştiğinden emin olun.

Anormal sayıda ölü kuş gördüğünüzde bunu yetkililere bildirin.

Rasgele
 

Bu yazı 4037 kez okundu...