Ayı-Bira Yasaklar ve Avcılık


 

Sn. Mehmet Ekizoğlu, U.S.A'dan sesleniyor.
Kendisine, bizleri bilgilendirdiği için teşekkür ediyorum. (M.E.Bora)

 

ABD'den haberler ...

Montana'da yapılan bir araştırmada, erkek geyiklerin dişilere nazaran kış mevsiminde kurtlara karşı daha zayıf olduğu tespit edildi. Yellowstone Milli Parkı'nda yaklaşık 100 km2'lik bir alanda 1.700 elk geyiği ve 15 kurdu kapsayan araştırmada elde edilen sonuçlar şaşırtıcı.

Buna göre güzün çiftleşme dönemini "yoğun mesai" ile geçiren bir erkek geyik, kaybettiği enerjisini ve gücünü yeniden kazanabilmek için yoğun bir otlama dönemine giriyor.

Dumanım burnumdan çıkıyor... Elleşmeyin bana, çok yorgunum...

    

              Bizim (!) de karnımız acıkıyor!..                   Erkek dişi farketmez abi, ne bulursam götürürüm!..


Erkek geyik bu dönemde otlamak için o kadar meşgul oluyor ki yanına kadar yaklaşan kurt sürüsünün farkına bile varmıyor ve sonuçta dişi ve yavrulara göre kurtlar tarafından öldürülme oranı 6 kat gibi büyük bir rakama çıkıyor.

Bittim!..

Bıktım bu beleşcilerden ama onlar da aç!..
Hiyerarşik düzen bu.

Washington eyaletinde ilginç bir olay yaşandı. Bir avcı kulübesinin etrafında çok sayıda atılmış teneke bira kutusu gören av korucuları çevreyi kirlettikleri için avcılara ceza kesmeye hazırlanırken olayın başka türlü olduğunu fark etmişler. Avcıların bu işten sorumlu olmadığını anlayınca kutuları takip eden korucular, ağaçta sızmış bir halde uyuyan siyah ayıyı bulunca işin nedenini anlamışlar.

Bundan sonra ayı kapanlarına ihtiyaç olduğunda hep aynı marka birayı kullanan korucular, ayıların özellikle "Rainier" marka birayı tercih ettiklerini belirtiyorlar.

Adımız (!) yeterli değilmiş sanki!.. Bir de alkolik diyecekler!..

Baba, kurban olayım sen içme!...

Illinois eyaletinde yeni yürürlüğe giren kanuna göre, bundan sonra Illinois Doğal Kaynaklar İdaresi mümkün olduğunca ava açık alanları artırmaya çalışacak. Yasaya göre devlet arazileri ancak av hayvanı çoğaltma gibi nedenlerle ava geçici olarak kapatılabilecek. İdare bunu yaparken de ava kapanan alanların başka alanlarla telafi edildiğine ilişkin bir rapor yayımlayacak.

Not: Ben burada Sn. Mehmet Ekizoğlu'ndan izin alarak araya girmek istiyor ve ülkemizde yabanhayatının içinde olan herkese sormak isterim.

Duydunuz mu?

 

Gördünüz mü?

Ne, söylemek istersiniz?

-!..

Bunca gerçeğe rağmen, iki gazetenin köşe yazarı, konudan bi haber olmalarına - veya, bile bile ki, bu çok daha ayıp- karşın, hala yasakları savunan şahsa, üstü kapalı da olsa, güç vermeye çalışıyorlar. Bu yazarların ağzından, Kemaliye'de yaşanan katliam için, tek bir kelime çıkmıyor!..

Bu, nasıl bir doğa sevgisi?

Bu insanlar ya yeterince bilgili, ya da samimi değil.

Biz sözü yine Sn.Mehmet Ekizoğlu'na bırakalım.

"Ducks Unlimited" adlı Amerikan ördek avcıları kuruluşu bundan böyle ördek avı pullarının satışında ve dağıtılmasında yetkili olacak. Amerikan Balıkçılık ve Yaban Hayatı İdaresi ile Ducks Unlimited arasında imzalanan anlaşmayla gönüllü bir avcı örgütü olan Ducks Unlimited, av pullarının basımı, dağıtımı ve yönetiminde yetkili hale geldi.

Biz görevliyiz. Pul satıyoruz. Lütfen, yanlış bir anlayışın kurbanı olmayalım...

Ducks Unlimited hangi eyalette, ne zaman ve ne kadar ördek avlanacağında da söz sahibi olacak. Pulların satışından elde edilen gelir tümüyle sulak alanların korunmasına ve av korunmasına harcanacak.

Yeni dünyadan tüm avcılara selam...
 

Mehmet Ekizoğlu

05 Ocak 2006

Sn. M.Ekizoğlu bizlere yeni dünyanın gerçeklerini anlatıyor. Bizler de "eski" bilgilerimizle yeni düzeni anlamaya çalışıyoruz!..

Başarı, size göre "bize ne derecede yakın?"

-!..

 

Bir sır daha var, çözdüklerimizden başka

Bir ışık daha var, bu ışıklardan başka

Hiçbir yapıtınla yetinme, geç öteye

Bir şey daha var bütün yapıtlardan başka

                                                       Ömer HAYYAM

Bu yazı 3581 kez okundu...