Bir Yaşam Öyküsü


As    

1100 Sayfa / Renkli baskı 

Prof. Dr. İlhan Atilla Dicle

Özellikle Yaban hayatı ile iç içe yaşamayı bir şekilde  kendisine "tarz" olarak benimsemiş insanların azımsanmayacak kadar  çok sayıda olduğunu biliyoruz. Bu insanların  bir vesile ile hayat hikayelerini dinleme şansına sahip olabilirseniz, duyduklarınız nefesinizi kesebilir.  Empati yeteneğiniz kadar o anın heyecanını siz de yüreğinizde hissedebilirsiniz. Sizce de bu hoş olmaz mı?         

Hayatın akışı içinde aldığımız eğitim, yaşadığımız problemler, bulduğumuz çözümler ve  elde ettiğimiz sonuçlar bizi yekdüze yaşayan  emsallerimizden farklı statülere taşır. Bu hali kısaca "tecrübe" diye tanımlarız. İçinde yoğun bir eğitim, güçlü bir sebat ,engin bir sabır, çokça yüreğimize akıttığımız gözyaşlarını, engin hoşgörü ile sildiğimizi, çoğu zaman özelimizde muhafaza ederiz.

Günler, aylar, yıllar hızla akıp geçer. Güneşin battığı her gün geride kalan bir kilometre taşıdır. Yaşadığımız her günün sonunda gece rüyalarımızda acı acı muhasebe yaptığımızı sadece biz biliriz. Yeni bir gün doğarken, gece yaşadıklarımız aklımıza geldiğinde ateş yüreğimizi bir kere daha dağlar. Doğal olarak  sevdiklerimizin bu sıkıntıları yaşamasını asla istemeyiz.

Hayat, geride kalan acı tatlı onlarca yıl boyunca  empati duygusu yüksek olan insanlara  rasyonel düşünme metodlarını fazlası ile öğretmiştir.

Bir açık deniz kaptanı gibi, doğru rotanın hangi koordinatlardan geçtiğini, yıllar içinde bizlere defalarca tekrar tekrar öğreten hayat, her yeni bir sefer başlangıcında rotayı tespit etmek için, bizi haritanın başına bir kere daha davet eder. Doğru verileri girmemiz olmazsa olmazdır. Bizden sonra yerimize geçecek kaptan da onlara bıraktığımız bu büyük hazine sayesinde her seferinde gemiyi limana kazasız belasız yanaştırabilecektir. Buna  tüm kalbimle inanıyorum. 

Yaşadığımız dönemde gelecek kuşaklara bırakılabilecek en büyük  hazine...

 Geçmişte yaşananlar, eğrisi ve  doğrusu ile aktarılması gereken bilgi ve belgelerdir. Yani bu eser bir anlamda "kaptanın seyir defteri"dir.

Çok kıymetlidir...

Kaleme aldığınız bu eser bunun somut delilidir.

Dünyanın neresine giderseniz gidin,

Hangi zaman diliminde olursa olsun,

Bu kıymetli eseriniz  mutlaka kamuoyunda büyük ölçüde  tasvip  görecektir.

Akademik çalışmalara referans olacağına tüm kalbimle inanıyorum.   

Kısacık bir zaman aralığında okuduklarım ve gördüklerim bana bunu anlattı.

Dolayısıyla bu kıymetli eser için sizi yürekten kutlar  saygılar sunarım.

Not: Kitabın başında lütfedip ismimi yazarak beni onurlandırmışsınız.

Bunun için de ayrıca teşekkür eder, bir kere daha sevgi ve saygılar sunarım.

Mehmet Emin BORA

20 Ocak 2021 / Ankara

 

Saat 20:18                                                                                                         

Not:

Saygıdeğer dostlarım.

Uzunca bir zamandır bir kitap üzerine çalışıyorum. 1960 ihtilali sırasında rahmetli kayın pederim İsmail Hakkı Altuncu Adnan Menderes'in koruma müdürü idi.

Benim uzunca bir süre ısrarım üzerine o dönemi eğrisi ve doğrusu ile kaleme aldı. Takriben bir  ay gibi bir süre sonunda kitap basılmış olacak.

Ayrıca Askerlik Anıları başlıklı yazı dizim genişletilerek yeniden düzenleniyor. Onu da kitap haline getireceğim. 

Avcılığın Son 50 Yılı başlıklı kitabın hazırlık çalışmaları sürüyor. 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 1451 kez okundu...