Mehmet Emin Bora


1945 yılında Bandırma'da doğmuştur. 1975 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olmuştur. 1986 yılında avcılığa merakından ötürü bu sektörde o yıllarda eksikliği hissedilen kaliteli av bıçağı üretmek amacı ile BORA BIÇAKLARI adı ile halen üretimine devam eden bir imalathane kurmuştur. Askeri komando bıçağının ve av bıçağının standardı konusunda Silahlı Kuvvetler bünyesindeki ARGE ve T.S.E ile müşterek çalışmalar yürütmüştür.

1993 yılında "Avcı Eğitimi ve Yaban Hayvanı Üretme Vakfı"nı kurmuş ve 7 yıl bu vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmıştır. Vakıf bünyesinde 1998 yılında Cumhuriyet tarihimizin ilk avcılık kursunu Ankara'da açmıştır. 1993-1999 yılları arasında avcılıkla ilgili başta Milliyet Gazetesi olmak üzere muhtelif basın organlarında yazıları yayımlanmıştır. TBMM'de Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyonu'nda müşahit sıfatı ile şu anda yürürlükte olan “Kara Avcılığı Kanunu”nun hazırlık aşamasındaki çalışmalarda bulunmuştur. Avcılık ile ilgili araştırmalarını, Polonya, Macaristan, Rusya ve Fransa'da yürütmüştür.

Orman Bakanlığı tarafından bastırılan “Sürdürülebir Avcılık İçin Temel Eğitim Kitabı” ve “Sürdürülebilir Av ve Yabanhayatına Doğru” adlı iki kitabın editörlüğünü ve bazı bölümlerinin yazarlığını yapmıştır. Bunların yanı sıra Orman Bakanlığı tarafından eğitim amaçlı hazırlanan “Avcı Eğitimi Filmleri”nin metin yazarlığı ve program danışmanlığını yapmıştır. Milliyet Gazetesi'nde yayımlanan köşe yazılarını “Arpacık” adlı kitabında toplamıştır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.


 

Soyağacım

Bana her konuda yazabilirsiniz. Mektuplarınızı bekliyorum...
E-posta adresim meb@arpacik.net

Bu yazı 8877 kez okundu...