Mehmet Emin Bora


1945 yılında Bandırma'da doğmuştur. İlk okulu Kayseri’de Orta, lise, ve  üniversiteyi de Ankara’da bitirmiştir.  Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Kamu Yönetimi Bölümü 1975 yılı mezunudur. Avcılığa merakı 1963 yılında başlamış 1968 yılında avcılık ruhsatı sahibi olmuştur.1970–1980 seneleri arasında ortağı olduğu Anonim şirket yurt genelinde 300 den fazla konut ve 3 adet fabrika binası üretmiştir.  

 1968 yılında avcılığa merakından ötürü bu sektörde o yıllarda eksikliği hissedilen’’ kaliteli av bıçağı’’ üretmek amacı ile Av-Kamp Malzemeleri Ltd Şti’ni kurmuş “Bora” markasını tescil ettirmiştir.

 Aradan geçen 37 yıl boyunca halen devam etmekte olan “Ömür boyu garanti” sloganı bu ülke için bir ilktir.

Askeri komando bıçağının ve av bıçağının standardı konusunda Silahlı Kuvvetler bünyesindeki ARGE ve T.S.E ile müşterek çalışmalar yürütmüştür.

1993 yılında "Avcı Eğitimi ve Yaban Hayvanı Üretme Vakfı’nı kurmuş ve 7 yıl bu vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmıştır. Vakıf bünyesinde 1998 yılında Cumhuriyetin 75. yılında tarihimizin ilk avcılık kursunu Ankara'da açmıştır.

1993-1999 yılları arasında avcılıkla ilgili başta Milliyet Gazetesi olmak üzere muhtelif basın organlarında çok sayıda yazısı yayımlanmıştır.

TBMM'de Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyonu'nda müşahit sıfatı ile şu anda halen yürürlükte olan “4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun hazırlık aşamasındaki çalışmalarda 3 sene sürekli olmak kaydı ile katkı sunmuştur.

 Avcılık ile ilgili araştırmalarını, Polonya, Macaristan, Rusya ve Fransa'da yürütmüştür.

Orman Bakanlığı tarafından bastırılan “Sürdürülebilir Avcılık İçin Temel Eğitim Kitabı” ve “Sürdürülebilir Av ve Yabanhayatına Doğru” adlı iki kitabın editörlüğünü ve bazı bölümlerinin de yazarlığını yapmıştır. Bunların yanı sıra Orman Bakanlığı tarafından eğitim amaçlı hazırlanan “Avcı Eğitimi Filmleri”nin metin yazarlığını  program danışmanlığını ve yönetmenliğini  yapmıştır.

 09 Mart 2004 Tarihinde Kütahya’da Kurtuluş Konağında yaşanmış bir öyküyü müzik eşliğinde dramatize etmek, dolayısıyla  kamu oyunu acı bir gerçekle yüzleştirmek ve halen kanayan bir yaraya  da özellikle dikkat çekmek istemiştir.

Milliyet Gazetesi'nde yayımlanan köşe yazılarını “Arpacık” adlı kitabında toplamıştır.

30 Haziran 2019 yılında Ankara/ Çamlıdere’de 10.000 ciltten fazla geniş kapsamlı bir kütüphaneyi hizmete açmıştır. “Son Kale” isimli bu kütüphanede özellikle doğa  ve felsefe ağırlıklı kitapların yanı sıra geriye dönük periyodik yayınlar ve fotoğraf konusunda çok geniş kapsamlı bir arşiv mevcuttur.

4 Sene boyunca 6500 Yetişkin öğrenciye avcılıkla ilgili eğitim veren Mehmet Emin Bora evli, iki çocuk babası ve iki de 2 de torun sahibidir.

Not: Elimizdeki videoları Ana sayfamızdaki Videolar başlığı altında bulabilirsiniz.

Soyağacım

Bana her konuda yazabilirsiniz. Mektuplarınızı bekliyorum...
E-posta adresim meb@arpacik.net

Bu yazı 13251 kez okundu...