Untitled Document
Ana Sayfa Yazarlar Mehmet Emin Bora
   
  İzcilik ve Avcılık


İzcilik ve Avcılık  İzcilik ve Avcılık

-

Ayrıntılar


  Milli Parkda Avlanmak Mümkün mü?


Milli Parkda Avlanmak Mümkün mü?  Milli Parkda Avlanmak Mümkün mü?

-

Ayrıntılar


  Uzun Vadeli Çıkarlar


Uzun Vadeli Çıkarlar  Uzun Vadeli Çıkarlar

-

Ayrıntılar


  Allah'ın Ayısı!


Allah'ın Ayısı!  Allah'ın Ayısı!

-

Ayrıntılar


  Oltaya Takılanlar!


Oltaya Takılanlar!  Oltaya Takılanlar!

-

Ayrıntılar


  Akil bir adam, tuzunu atacak!


Akil bir adam, tuzunu atacak!  Akil bir adam, tuzunu atacak!

-

Ayrıntılar


  Çamlıdere ve Köhne Savaş Gemileri!


Çamlıdere ve Köhne Savaş Gemileri!  Çamlıdere ve Köhne Savaş Gemileri!

-

Ayrıntılar


  Kritik!


Kritik!  Kritik!

Değerli avcılar, Yakın zamanlarda küresel ısınmaya atfedilebilecek yeni gelişmeler görüldü. ABD'de bu gelişmeler "kritik" olarak nitelenerek yönetimin dikkati cekilmeye çalışılıyor. Asağıdaki örnekler Ulusal Yaban Hayatı Federasyonu bildirisinden alınmıştır. 2005 sonunda arastirmacilar tarafindan bulunan Kutup Ayısı ölümlerinin nedeni anlaşıldı. Ayıların buz kütlelerinin azalması nedeniyle boğularak öldükleri anlaşıldı. Ayılar iyi birer yüzücü olmasına karşın, belli bir süre sonra buzul kütlelerinde dinlenmek ve avlanmak ihtiyacı duyuyorlar. Arktik buzulların % 40'ının eridiği belirtiliyor.

Ayrıntılar


  Kral Çıplak!


Kral Çıplak!  Kral Çıplak!

Bu ülkede yaşayan herkes gibi zaman zaman benim de içim daralır. Sıkılırım kötü gidişten! Göre göre, bile bile buna katlanmak zordur. Konu, ne olursa olsun.

Ayrıntılar


  Haber


Haber  Haber

Sayın yetkili, Ben resim ve heykel yapan bir sanatçıyım. Doğadaki her türlü objenin resim ve heykellerini yapıyorum. Yaptığım heykeller orijinal boyutlarda olduğu gibi, isteğe bağlı ölçülerle de çalışırım. Heykelleri poliüretan köpükten yaptığım için oldukça hafif oluyorlar. Ancak üzerlerini özel bir malzeme ile kapladığım için kırılmayacak sağlamlıktadırlar.

Ayrıntılar


  Avcılığı Gelecek Nesillere Taşımalıyız


Avcılığı Gelecek Nesillere Taşımalıyız  Avcılığı Gelecek Nesillere Taşımalıyız

Sn.Mehmet Ekizoğlu, Illinois'un önde gelen bilim kuruluşlarından birisi olan Spurlock Müzesinin Müdürü ve Illinois Universitesi Antropoloji Bölümü öğretim üyesi Sn. Prof Douglas J. Brewer ile avcılığın geçmişi ve bugünü üzerine sizler için bir söyleşi yaptı.

Ayrıntılar


  Aluç Hanım ve Aluç Bey


Aluç Hanım ve Aluç Bey  Aluç Hanım ve Aluç Bey

Mart ayının başından bu yana Çamlıdere ilçesindeyim. Kaba inşaatı bitmiş bir ev aldım. Ankara'ya babamın tayini dolayısıyla gelmiştik. Tam tamına 48 sene olmuş, neredeyse bir ömür "Ankara'da geçti" diyebiliriz. 40 yıla yakın bir zamanı, hafta sonları dağlarda geçen bir yaşam.

Ayrıntılar


  Bakış Açısı


Bakış Açısı  Bakış Açısı

Av ve yabanhayatı üzerine bir konferans vermemi istediler. Kızımın eşi Sn.Dr.Dt. Mete Özdemirci ile imkanlar çerçevesi içinde hazırlık yaptık. Biliyorum ki bizi dinleme nezaketi göstereceklerin arasında avcılığı sevenlerden daha çok sayıda, -avcılığı sevmek şöyle dursun- avcılardan nefret (!) edenlerin sayısı bir hayli fazla...

Ayrıntılar


  Kekliğe Yakışmayan Ölüm


Kekliğe Yakışmayan Ölüm  Kekliğe Yakışmayan Ölüm

Tekrar merhaba Mehmet Bey; Bu mektubumun amacı, üretmek için ciddi emek harcanan, türkülere konu olmuş, avı çok keyifli olan ancak avlanma limitlerine gerçekten dikkat edilen “kınalı keklik” ile ilgili olarak geçtiğimiz hafta yaşadığım trajik bir olayı sizle paylaşmak.

Ayrıntılar


  Mağara Adamı Yaşıyor!..


Mağara Adamı Yaşıyor!..  Mağara Adamı Yaşıyor!..

-

Ayrıntılar


  İşte Bu!..


İşte Bu!..  İşte Bu!..

Merhaba, Bana yeni gelen bir mektubu, yine sizlerle paylaşmak istedim. Sağduyunun yavaş da olsa, dalda dalga yayıldığını izlemekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Bakın Pazar'lı bir avcı kardeşim kendisini nasıl ifade ediyor...

Ayrıntılar


  Ortak Akıl


Ortak Akıl  Ortak Akıl

İlk önce Sn.Mehmet Ekizoğlu'ndan özür dilemek isterim. Nedeni de çok basit. Adıma yazmış olduğu bir mektubu ondan izin almadan sizlerle paylaştığım için!.. Dilerim ki Sn. Ekizoğlu beni hoşgörü sınırları içinde tölere eder... Benim mazeret için bir tek gerekçem var. Sn. Ekizoğlu'nun göndermiş olduğu bu mektup, dolayısyla içeriği, sitemizin güncel başlığı altındak son bir kaç yazı ile doğrudan ilgili olması... Mektuba geçmeden önce bir kaç küçük hatırlatma yapmak isterim.

Ayrıntılar


  Avcılık Dediğimiz


Avcılık Dediğimiz  Avcılık Dediğimiz

Silahla tanışmam gerçekten çok eski, yanılmıyorsam 7-8 yaşlarındaydım. Babam da zamanın iyi avcılarından olduğu için kaçınılmaz bir sondu benim için, ama bu tanışma sadece görseldi! Pratik anlamda ise ilk ava gittiğim zaman yani 13-14 yaşlarında tanıştım silahla. Daha sonra atıcılık hayatım başladı, turnuvalar, milli takım kampları, sayısını hatırlayamadığım kupa ve madalyalarla dolu geçen, belki de hayatımın en güzel 7 senesi.

Ayrıntılar


  Uslubu Beyan Ayni İle İnsan


Uslubu Beyan Ayni İle İnsan  Uslubu Beyan Ayni İle İnsan

14 Şubat 2006 tarihinde "Usulsüz Domuz Avı " başlığı ile bir yazı yayımlamıştım. "Bütün hayvanların duyuları olduğuna göre, fikirleri de vardır." cümlesi ile başlayan yazım "Güncel " başlığı altında halen duruyor.

Ayrıntılar


  Yabani Hindi Avı


Yabani Hindi Avı  Yabani Hindi Avı

Saat sabahın beş buçuğu... Alacakaranlıkta derenin içinden geçerek günlerdir bizi bekleyen "ground blind" denilen yapay gümeye doğru ilerliyoruz. Güme dediğime bakmayın, dört tele takılan kamuflaj semsiye desek daha doğru... Hedefimiz yaban hindisi avlamak...

Ayrıntılar


  Avcıdan Öğüt


Avcıdan Öğüt  Avcıdan Öğüt

Evlat, gerçek bir avcı olmak istiyorsan eğer, yabana atma, bu sözüme kulak ver. Asla asla silahının namlusunu, çevirme ne başka birine, ne de kendine. Belki boştur ama belki de dolu bunun önemi yok boşaltmadan önce.

Ayrıntılar


  Avı Sevmeyenlere


Avı Sevmeyenlere  Avı Sevmeyenlere

Son zamanlarda bize “doğayı çok seviyorum, ama avcılığa karşıyım” veya “avcılık fikri bana çok itici geliyor” diyenlerin mesajlarının iletildiği oluyor. Bu arkadaşlarımıza, en azından dürüst oldukları için teşekkür etmeliyiz. Avcılığımızın savunmaya ihtiyacı olmadığına inanmama karşın, kendilerine açıklama yazma isteği doğuyor içimde..

Ayrıntılar


  Yaban Hindisi


Yaban Hindisi  Yaban Hindisi

-ABD'den haberler New York, Ohio ve Pennsylvania Eyaletleri yabanhayatı yetkilileri, yaban hindisi avcılarının kurmuş olduğu bir örgüt olan Ulusal Yaban Hindisi Federasyonu ile birlikte 4 yıl sürecek olan bir araştırma başlattı. Araştırmanın amacı, bu eyaletlerde bahar sezonunda avlanan yaban hindisi sayısını izlemek ve ileriki sezonlar için strateji geliştirmek. Bu kapsamda sezondan önce ayağına aliminyum bant takılacak olan yaban hindileri tekrar doğaya salınacak. Hindiyi vuran avcılar, bu bantları yetkililere teslim ederek, kuşu vurdukları zaman, yer gibi bilgileri rapor edecekler. Kuş üzerinde yapılacak incelemeden sonra avcıya iade edilecek olan hindiler bu şekilde kendilerinden sonraki nesillerine katkıda bulunmuş olacaklar.

Ayrıntılar


  Urkekliği


Urkekliği  Urkekliği

Bu urkekliği 1993 yılında Pozantı / Ulukışla/ Horoz Dağı Mevkii'nde avlanmış (!). Avlayan avcı, urkekliğini Mersin'e götürmüş. O tarihteki Pozantı'da Mal Müdürlüğü yaban Sn. Hüseyin Rüzgar'da bu kekliği bir muhasebecinin bürosunda görmüş. "Bunu nerede avladınız?" sorusunun cevabı "Pozantı" olunca "Bu geldiği yere gitmeli" demiş.

Ayrıntılar


  Nafile Çabalar


Nafile Çabalar  Nafile Çabalar

-

Ayrıntılar


  K.A.K - M.A.K ve LAK LAK


K.A.K - M.A.K ve LAK LAK  K.A.K - M.A.K ve LAK LAK

Aşağıdaki bilgiler bana 15 Mart 2006 tarihinde geldi. Çevre ve Orman Bakanlığı 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu üzerinde bir takım değişiklikler yapmak istiyormuş.

Ayrıntılar


  Rekor Ayı


Rekor Ayı  Rekor Ayı

ABD İçişleri Bakanı Gale Norton görevinden ayrılıyor. Avcılık ve Yaban Hayati İdaresinin de bağlı olduğu bakanlığa atanan ilk bayan bakan olan Norton, 5 yılı aşan görevi suresince özellikle çevreci kuruluşlardan büyük eleştiriler almıştı. Norton, federal milli parkların ve koruma alanlarının enerji projeleri ve petrol arama çalışmalarına açılmasına olumlu baktığı için eleştiriliyor ve enerji patronlarına yakınlığı ile tanınıyordu. Korumacı örgütler Bakanın istifasına sevinseler de Başkan Bush'un yerine yine ayni çizgide bir Bakan ataması bekleniyor.

Ayrıntılar


  Açgözlülük ve Düşüncesizlik


Açgözlülük ve Düşüncesizlik  Açgözlülük ve Düşüncesizlik

-

Ayrıntılar


  Destek İstiyoruz


Destek İstiyoruz  Destek İstiyoruz

Değerli Aydınlılar Yenipazarlı avcılar yıllar önce 1950 yılında bu sportif etkinliklerini daha ileri götürmek üzere bir kulüp kurmuşlar. Bu kulüp elli yıldan fazla bir suredir çevre avcı ve atıcılarına hizmet veriyor, onları bir araya getiriyor. Simdi de Yenipazarlı avcı ve atıcılar internette

Ayrıntılar


  Çeşme Adabı


Çeşme Adabı  Çeşme Adabı

-

Ayrıntılar


  Missouri'de Geyik Avı


Missouri'de Geyik Avı  Missouri'de Geyik Avı

Geçen Cuma günü geyik avı için yola çıktım, Illinois'in mısır tarlalarından geçerek Missouri Eyaletinin orman kaplı tepelerine ulaştım. Akşam avlanacağımız yerde beni rehberimiz karşıladı. Ormandan gelen geyik böğürmeleri arasında nefis bir uyku çektim. Cumartesi sabahı erkenden dağları kolaçan etmeye çıktık. Rehberim benden daha genç olduğu için hiç gocunmuyordu, sık sık Ford Ranger'dan inerek sık ağaçlıklı dere içlerini kontrol ediyorduk.

Ayrıntılar


  Tornistan


Tornistan  Tornistan

-

Ayrıntılar


  Av Tüfekleri


Av Tüfekleri  Av Tüfekleri

-

Ayrıntılar


  İşte avcı bu...


İşte avcı bu...  İşte avcı bu...

YabPursaklarandomuzu avcılığında yapılan yanlışlıkları ömrüm yettiği ölçüde yazmaya devam edeceğim. Tabii ki diğer olumsuzlukları da ... Şimdi 28 AĞUSTOS 2005 tarihli "Avcı eğitiminde Yaşana Yanlışlıklar-3" başlıklı yazımdan bir alıntı yapmak istiyorum. O yazıda şöyle demişim; "İmtihana giren kursiyer sayısı 510.

Ayrıntılar


  Piknik ve Yabandomuzu


Piknik ve Yabandomuzu  Piknik ve Yabandomuzu

Denizli'de avcılar tarafından yaralanan domuz, kangal köpeklerine parçalatılarak kameraya kaydedildi. Denizli'nin Çal İlçesi'ne bağlı Yukarıseyit Köyü'ndeki avcılar, yaraladıkları yabandomuzunu, kangal cinsi köpeklere parçalatarak, yabandomuzunun öldürülmesini kameraya kaydetti. Daha önce ABD Başkanı Geaorge Bush'a kangal cinsi köpek hediye eden Yukarıseyit Köyü sakinleri, bu sefer köpekleri yabandomuzunun parçalanmasında kullandı. İnsanın içini ürperten görüntüleri saniye saniye görüntüleyen avcılar, yaban domuzunun parçalanışını "Kangal 2006" adını verdikleri CD'ye kaydetti.Yaban domuzunun parçalanmasını büyük bir zevkle kameraya kaydeden avcılar, görüntülerin sonuna "Kangal End" şeklinde bir yazı ekledi."

Ayrıntılar


  Sülün


Sülün  Sülün

-

Ayrıntılar


  Aile ve Avcılık


Aile ve Avcılık  Aile ve Avcılık

İlk bakışta "Bu iki konu arasında ne gibi bir ilinti olabilir?" diye düşünenlerin çoğunlukta olduğunu kolayca tahmin edebiliyorum. Bu güne kadar dört ayrı yazıda "avcılık" başlığı ile diğer kelimeler arasında bağlar kurmaya çalıştım. Aile ve avcılık!..

Ayrıntılar


  Banketi


Banketi  Banketi

Değerli Avcılar, Pheasants Forever adlı Amerikan habitat kuruluşunun Champaign Bölgesi açık artırması ve yemeği anlamına gelen Banketi yapıldı. Banket Pheasants Forever kuruluşunun Champaign Bölgesindeki habitat çalışmalarına mali destek sağlamak amacıyla her sene yapılıyor. Bu etkinlikte öncelikle tüm katılımcıların üyelikleri yenilendi. Daha sonra Champaign Bölgesi Başkanı Sn. Steve Stiff ve Banket Başkanı Sn. Tim Brenner tarafından bugüne kadarki gelirlerin ve banketten elde edilen gelirlerin Champaign bölgesinde nasıl habitata ve gençlerin eğitimine harcandığı hakkında bilgi verildi.

Ayrıntılar


  Wedel Çiftliği ve Habitatın Önemi


Wedel Çiftliği ve Habitatın Önemi  Wedel Çiftliği ve Habitatın Önemi

-

Ayrıntılar


  Daha Çok Yolumuz Var


Daha Çok Yolumuz Var  Daha Çok Yolumuz Var

-

Ayrıntılar


  Koltuk ve Proje


Koltuk ve Proje  Koltuk ve Proje

-

Ayrıntılar


  Habitat Restorasyonu!


Habitat Restorasyonu!  Habitat Restorasyonu!

Toplantıda Illinois PF Biyologları geçen sene gerçekleştirilen projelerin sonuçları hakkında bütün county kulüpleri üyelerine bilgi verdiler. İlinois eyaletinde PF tarafından gerçekleştirilen habitat restorasyonlarını ve ava açılan yeni arazileri tanıttılar. Toplantıda PF tarafından gelir amacıyla satılabilecek ve yerel kulüplerce gelir amacıyla açık artırmaya çıkarılacak tablolar, av malzemeleri, PF logolu ürünler sergilendi ve tanıtıldı.

Ayrıntılar


  Usulsüz Domuz Avı!..


Usulsüz Domuz Avı!..  Usulsüz Domuz Avı!..

-

Ayrıntılar


  Gel de Anla!..


Gel de Anla!..  Gel de Anla!..

Aradan uzunca bir zaman geçti. Kulaklarımda hala üniversite yıllarındaki hocam Sn. Prof. Dr. Bülent Daver'in sözleri çınlıyor. Siyaset Bilimi adlı dersimize gelirdi. Çok keyifle dinlerdik onu. Öğrencileri dersin içine çeker, katılımcı bir politika izlerdi. Dolayısıyla aradan 30 seneden fazla zaman geçti ama, söyledikleri neredeyse ses tonu ile aklımda.

Ayrıntılar


  Kala ki Rastgele


Kala ki Rastgele  Kala ki Rastgele

-

Ayrıntılar


  Usulünce Yabandomuzu Avı


Usulünce Yabandomuzu Avı  Usulünce Yabandomuzu Avı

-

Ayrıntılar


  Neden Avcı Eğitimi?


Neden Avcı Eğitimi?  Neden Avcı Eğitimi?

-

Ayrıntılar


  Bir Zamanlar Amerika...


Bir Zamanlar Amerika...  Bir Zamanlar Amerika...

-

Ayrıntılar


  Evlat Edinmek


Evlat Edinmek  Evlat Edinmek

-

Ayrıntılar


  Hoplayıver Çekirge...


Hoplayıver Çekirge...  Hoplayıver Çekirge...

-

Ayrıntılar


  Kocam Zorla Getirdi!..


Kocam Zorla Getirdi!..  Kocam Zorla Getirdi!..

-

Ayrıntılar


  Avcılık ve Ben!..


Avcılık ve Ben!..  Avcılık ve Ben!..

-

Ayrıntılar


  Kalemle Cinayet İşlenir mi?


Kalemle Cinayet İşlenir mi?  Kalemle Cinayet İşlenir mi?

Bundan bir kaç gün önce elektronik bir mektup alıyorum (e-mail). Yazının tamamı çoğunlukla kuş gribi üzerine kurulmuş. Şimdi bu mektuptan kısa bir bölümü sizlere sunmak istiyorum. Daha sonra da ben bir kaç söz söyleyeceğim. İşte mektup.

Ayrıntılar


  Avcıyı Dövelim mi? Avcıya Sövelim mi?


Avcıyı Dövelim mi? Avcıya Sövelim mi?  Avcıyı Dövelim mi? Avcıya Sövelim mi?

-

Ayrıntılar


  Devlet ve Silah


Devlet ve Silah  Devlet ve Silah

-

Ayrıntılar


  ABD'de Kuş Gribi


ABD'de Kuş Gribi  ABD'de Kuş Gribi

-

Ayrıntılar


  Anadolu Panteri Yaşıyor...


Anadolu Panteri Yaşıyor...  Anadolu Panteri Yaşıyor...

-

Ayrıntılar


  Trofe!..


Trofe!..  Trofe!..

-

Ayrıntılar


  Yale Üniversitesi ve Avcılık-3


Yale Üniversitesi ve Avcılık-3  Yale Üniversitesi ve Avcılık-3

-

Ayrıntılar


  Akıl, Akıl Gel de Kafama Takıl


Akıl, Akıl Gel de Kafama Takıl  Akıl, Akıl Gel de Kafama Takıl

-

Ayrıntılar


  Yale Üniversitesi ve Avcılık-2


Yale Üniversitesi ve Avcılık-2  Yale Üniversitesi ve Avcılık-2

-

Ayrıntılar


  Bilimsel Cinayet


Bilimsel Cinayet  Bilimsel Cinayet

-

Ayrıntılar


  Yabanhayatı Eğitimi ve Avcılık


Yabanhayatı Eğitimi ve Avcılık  Yabanhayatı Eğitimi ve Avcılık

-

Ayrıntılar


  Ayı-Bira Yasaklar ve Avcılık


Ayı-Bira Yasaklar ve Avcılık  Ayı-Bira Yasaklar ve Avcılık

-

Ayrıntılar


  Anladın mı?


Anladın mı?  Anladın mı?

-

Ayrıntılar


  Yale Üniversitesi ve Avcılık-1


Yale Üniversitesi ve Avcılık-1  Yale Üniversitesi ve Avcılık-1

-

Ayrıntılar


  Engizek Kartalı ve Avcılık


Engizek Kartalı ve Avcılık  Engizek Kartalı ve Avcılık

-

Ayrıntılar


  Sesimi Duyuyor musunuz?


Sesimi Duyuyor musunuz?  Sesimi Duyuyor musunuz?

-

Ayrıntılar


  Yok Devenin!..


Yok Devenin!..  Yok Devenin!..

-

Ayrıntılar


  Koltuk Savaşı


Koltuk Savaşı  Koltuk Savaşı

-

Ayrıntılar


  Geşo İmparatorluğu!..


Geşo İmparatorluğu!..  Geşo İmparatorluğu!..

-

Ayrıntılar


  Destuuuur!..


Destuuuur!..  Destuuuur!..

-

Ayrıntılar


  Mehmet Adakan


Mehmet Adakan  Mehmet Adakan

-

Ayrıntılar


  Kemaliye'de Son Durum


Kemaliye'de Son Durum  Kemaliye'de Son Durum

-

Ayrıntılar


  Ali H.Üstay


Ali H.Üstay  Ali H.Üstay

-

Ayrıntılar


  Yabandomuzu ve Avcılık


Yabandomuzu ve Avcılık  Yabandomuzu ve Avcılık

-

Ayrıntılar


  Gelin Kayası


Gelin Kayası  Gelin Kayası

-

Ayrıntılar


  Ali Kozanoğlu


Ali Kozanoğlu  Ali Kozanoğlu

-

Ayrıntılar


  Ölüm, Merhamet ve Avcılık


Ölüm, Merhamet ve Avcılık  Ölüm, Merhamet ve Avcılık

-

Ayrıntılar


  Milli Parklar Genel Müdürleri


Milli Parklar Genel Müdürleri  Milli Parklar Genel Müdürleri

-

Ayrıntılar


  Avcılık ve Kitap


Avcılık ve Kitap  Avcılık ve Kitap

-

Ayrıntılar


  Uçtu Uçtu Kim Uçtu?


Uçtu Uçtu Kim Uçtu?  Uçtu Uçtu Kim Uçtu?

-

Ayrıntılar


  Karandere!..


Karandere!..  Karandere!..

-

Ayrıntılar


  37 Yıl Sonra!..


37 Yıl Sonra!..  37 Yıl Sonra!..

-

Ayrıntılar


  Berduş veya "Bedüş"!..


Berduş veya  Berduş veya "Bedüş"!..

-

Ayrıntılar


  Merkez Av Komisyonu'nu Niçin Topluyorsunuz?


Merkez Av Komisyonu'nu Niçin Topluyorsunuz?  Merkez Av Komisyonu'nu Niçin Topluyorsunuz?

-

Ayrıntılar


  Zararın Neresinden Dönerseniz!..


Zararın Neresinden Dönerseniz!..  Zararın Neresinden Dönerseniz!..

-

Ayrıntılar


  2005 Yılı Ankara İli Avcılıkla İlgili İstatistikler


2005 Yılı Ankara İli Avcılıkla İlgili İstatistikler  2005 Yılı Ankara İli Avcılıkla İlgili İstatistikler

-

Ayrıntılar


  Avcı Eğitiminde Yaşanan Yanlışlıklar-1


Avcı Eğitiminde Yaşanan Yanlışlıklar-1  Avcı Eğitiminde Yaşanan Yanlışlıklar-1

İçinde bulunduğumuz tarih itibarı ile avcılıkla ilgili eğitim çalışmaları tabir-i caiz ise iyi yolda değil. Bu olgunun çeşitli sebepleri var. İdare içinde üst düzeyde görev yapanlar, konunun ne derecede önem arz ettiğinin farkında değil. İşin önemini kavrayanlar - özelikle geçmiş dönemde de görev yapmış olanlar - ise, idare içinde sınırlı yetkiye sahip.

Ayrıntılar


  Avcı Eğitiminde Yaşanan Yanlışlıklar-2


Avcı Eğitiminde Yaşanan Yanlışlıklar-2  Avcı Eğitiminde Yaşanan Yanlışlıklar-2

Sn.A. Hüsrev Özkara göreve gelince, bir süre ben kendimi çok yorgun ve bezgin hissettiğim için ziyaretine bile gidememiştim. O süre zarfında bu ilgi alanının malum kişileri (!) Hüsrev Bey'i tabiri caiz ise kelimenin tam anlamıyla bayıltmışlar!.. Konu, senaryosu yerine oturmamış karmaşık bir film gibi. Herkes kendisini filmin jönü gibi tarif ediyor. Hüsrev Bey'in de avcılıkla ilgili bilgisi yok. Üstelik hiç kimseyi de tanımıyor. Daralmış tabi.

Ayrıntılar


  Avcı Eğitiminde Yaşanan Yanlışlıklar-3


Avcı Eğitiminde Yaşanan Yanlışlıklar-3  Avcı Eğitiminde Yaşanan Yanlışlıklar-3

3'üncü dönemin başlangıcı olarak, Sn. A.Hüsrev Özkara'nın görevden alındığı, yerine Sn. Prof.Dr. Mustafa Kemal Yalınkılıç'ın atandığı tarihi alabiliriz. Burada akla şöyle bir soru gelebilir. Her yeni gelen genel müdürün çalıştığı süreyi bir "dönem" olarak mı adlandıracağız?

Ayrıntılar


  Erzurum / Gezi Notları


Erzurum / Gezi Notları  Erzurum / Gezi Notları

-

Ayrıntılar


  Artvin / Gezi Notları


Artvin / Gezi Notları  Artvin / Gezi Notları

-

Ayrıntılar


  Kars /Gezi Notları


Kars /Gezi Notları  Kars /Gezi Notları

-

Ayrıntılar


  Dünyayı Nasıl Kurtarırız?


Dünyayı Nasıl Kurtarırız?  Dünyayı Nasıl Kurtarırız?

-

Ayrıntılar


  Yalnız Çam


Yalnız Çam  Yalnız Çam

-

Ayrıntılar


  Arif Hikmet Canpolat'ın Şiirleri sitemize eklendi.


Arif Hikmet Canpolat'ın Şiirleri sitemize eklendi.  Arif Hikmet Canpolat'ın Şiirleri sitemize eklendi.

-

Ayrıntılar


  Eğitim Kitabı


Eğitim Kitabı  Eğitim Kitabı

-

Ayrıntılar


  Unutulmuşlar Odası!..


Unutulmuşlar Odası!..  Unutulmuşlar Odası!..

Doğa Vakfı'nın, Dünya Hayvanları Koruma Günü sebebi ile vereceği ödül törenine davet edildim. 2004 yılı için “Doğa Dostu” ödülü, Sn.Bekir Coşkun'a verilecekmiş. Doğrusunu söylemek gerekir ise çok da hevesle gittiğim söylenemez. Çünkü içimde, yıllar öncesine ait derin bir yara var!.. Anılar tazelendiği zaman, bu yara için, için kanıyor. Yaşama sevincim azalıyor.

Ayrıntılar


 

Bu kategoride toplam 301 adet içerik bulundu.
Kayıtlar 4 sayfada listelendi. 3. sayfayı izliyorsunuz.
SAYFALAR » [1] [2] [3] [4]

 
Moderatör: Ömer Kıraç
2004 © ARPACIK | Avcilik hakkinda gerçekleri ögrenmek istiyor musunuz?