Untitled Document
Ana Sayfa Yazarlar Mehmet Emin Bora
   


Avcı Babam ve Ben  Avcı Babam ve Ben

Şadi Yazgan 104 yıllık yaşamı boyunca 3 padişah, 1 halife ve 11 cumhurbaşkanı görmüş. "Avcı Babam ve Ben" adlı kitabında Sn. Nergiz Yazgan böyle yazıyor. Daha neler neler anlatıyor... Peki şimdi soralım. Avcıların kaçı bu kitabı okudu?

Ayrıntılar
Aldo Leopold  Aldo Leopold

…Daha sonra av malzemeleri satıcısı ortaya çıktı. Satıcı Amerikalı doğa insanını bir yığın tertibatla donattı. Bu tertibata sahip olabilmek için harcanan para rakamları buluyor ki… (…) Kuş sürüsü birden bire etrafa yayılır. Vurulan bir çift kuş bir yerlerde ölmek üzere çırpınarak düşer. Bu avcı şimdi kültürel değerleri benimsemiş mi oluyor?

Ayrıntılar
Nasıl Bir Ahlâk Anlayışı Veya Gaia  Nasıl Bir Ahlâk Anlayışı Veya Gaia

Su bulanık akıyor. Herkes değilse de bir takım yurttaş soruyor. Su neden bulanık? Yurttaş, vatandaş, olmadı aydın bir insan, bir birey olabilmenin asgari standartı sorgulamadan geçer. Ne? Ne zaman? Nerede? Nasıl? Neden? Kim? Yoksa çoban sizi suya götürür, susuz getirir de haberiniz bile olmaz. Anımsayın koyunları "ne" diyemedikleri için "mee" derler.

Ayrıntılar
Siz halâ şaşırıyor musunuz?  Siz halâ şaşırıyor musunuz?

Bunca sözden sonra anlaşılacağı gibi -taraflar arasındaki eşitsizliği gidermek bağlamında- "idareye" çok önemli yükümlülükler getirdiği apaçık görülmektedir. Etik olarak "kurumdan" her ne olursa olsun ağırlığını ağzı, dili olmayan hayvanlardan yana kullanması beklenir. Çağdaş olmanın önemli gereksinmelerinden biri budur. Özde: hayvanları sevecek ve koruyacaksın. Onları farklı gerekçelerle hasım (!) ilan etmeyeceksin. (Yabandomuzlarını kast ettim.) Telafisi mümkün olmayan durumların oluşmasına izin vermeyeceksin.

Ayrıntılar
Dörtdivan Kuş Gözlem Evi (1. ve 2. Bölüm)  Dörtdivan Kuş Gözlem Evi (1. ve 2. Bölüm)

Çamlıdere'deki evimizi kış sezonu başladığı için kapattım. Bilirsiniz ev kapatıp açmak başlı başına bir külfettir. Ankara'ya döndüm. Aklım geride bıraktığım kedilerim de kaldı. Kışı nasıl geçirecekler?

Ayrıntılar
Koskosik!  Koskosik!

Bir hafta önce şansımı bir kere daha denemek için Yedigöller Milli Parkı'na gittim. Parkın açık olup olmadığını Ankara'dan bile öğrenme şansım olmadı. Halbuki 9. Bölge Müdürlüğü Yedigöller Milli Parkı'nda çekilecek fotoğraflarla ilgili bir yarışma düzenlemiş! Pes doğrusu... Bu gerçekleri yazdığım zaman bana kızıyorlar. Bana kızmak serbest.

Ayrıntılar
Kediler ve İnsanlar  Kediler ve İnsanlar

Çok küçük yaştan bu yana kedi beslerim. Onların ölümleri beni derinden üzer. Şu anda bile o anları anımsadıkça gözlerimden yaş geliyor. "Fıstık" bizlere o denli keyifli anlar yaşattı ki... Anlatılır gibi değil. Yaşımın bana verdiği tecrübe ile söyleyebilirim ki: "Hayat bir mutluluk arayışı ise bunda kedilerin (aslında tüm hayvanların) payı oldukça büyüktür"

Ayrıntılar
Akdamar Adası  Akdamar Adası

Bana göre bu ülkenin: Bir yanı Şark'a dönük diğer yanı ise Batı rüzgarlarına tabi... Hala Ortaçağ'ın problemleri ile boğuşuyor olması onu takatsiz kılıyor. Anadolu, Kuzey kutbunda buz dağları arasına sıkışmış bir gemi misali... Etrafını saran buzları kırma gücü olmadığı için umudunu tabiatın döngüsüne bırakmış... Yaz gelecek, harman kalkacak da yüzler gülecek misali... Bu bakış açısı ile daha çok yaz bekleriz. Bu benzetmeleri tanımlamaları neden yapmak zorunda kaldığım merak edilebilir. Tek kelime ile ifade et deseler: "Üzüntümden" diyebilirim

Ayrıntılar
Hakkari - Berçelan yaylası  Hakkari - Berçelan yaylası

Sanki sorun "rediküler formasyon" denilen merkezde diye düşünüyorum. Yorum yapıyor ya... Bu merkezde yoruma mesnet teşkil edecek yeterli bilgi yoksa! Konuşma merkezi ne b.. yesin! "Kitap okurken çok sıkılıyorum" "Kitap okumaya vaktim yok" diyen milyonlarca enbesil, ile beraber yaşama zorunluluğudur hayatı çekilmez kılan

Ayrıntılar
Şemdinli  Şemdinli

İlk defa sizlere geleceğe ait siyasi kaygılarımı belirtmek istiyorum. Doğunun kalkınması için ciddi ölçüde gayret sarf edilmez, yani devleti değil bireyi güçlendirmezsek: "Çözüm süreci" hızla tükenecek ve Türkiye'nin kendisini eskisinden beter bir ortamda bulması hiç de şaşırtıcı olmayacaktır. Sınır komşumuzda başlayan yangın, bize sirayet etmek için uygun bir rüzgar beklemektedir. Unutulmamalıdır ki: 1'inci Dünya Savaşı'nı bir tabanca başlatmıştır. III. Dünya savaşını bir tüp kimyasal silah başlatabilir. Savaşın ayak sesleri çok yakınımızdadır.

Ayrıntılar


  Çatalca - Şemdinli


Çatalca - Şemdinli  Çatalca - Şemdinli

Dağdaki "Kürdüm" derken çocuklar "Türküm" diyor. Ana ve babanın ise bir tek sorunu var. Geçim derdi. Çark nasıl dönecek? Temel problem bu. Dr. Reşit Galip'in 1933 yılında kaleme aldığı bu andın kendisini Türk olarak tanımlamayan insanlara "bu saatten sonra bir faydası olmaz" diye düşünüyorum. "Dr. Reşit Galip kimdir?" diye merak ediyorsanız! Olur ya...Bu eşsiz vatansever insanı tanıyın derim.

Ayrıntılar
Yüksekova- Çatalca (Deman)  Yüksekova- Çatalca (Deman)

Hedefi 12' den vurmak bir özellik ise bunu yoğun bir şekilde içlerinde yaşatan insanlar: Sözleri ile, el becerisi, fırça darbesi, kalemle, o da olmadı benzeri sayılabilecek pek çok alanda yüksek becerilerini sergileyerek nihai hedefe ulaşmak sureti ile egolarını doruklara ulaştırabilir; dolayısıyla kişisel tatmine ulaşabilirler.

Ayrıntılar
Van  Van

Adını internetten öğrendiğim meşhur bir lokantayı arıyoruz.. Sorduğumuz hemen hemen her kişi farklı bir yönü gösteriyor. Arabayı bir otoparka bırakıp düşüyoruz yollara. Değişen hiçbir şey yok. Sorunun algılanması zaman alıyor. Bu konuda kendi kendime fikir yürüttüğümde "Türkçe kelimelerin zihinde karşılıklarının bulunması zaman alıyor" diye düşünüyorum. Anadolu'da böyle bir gerçek var. Türkçeden başka dil bilmeyenler için yaşanan bu. Ana dilini 200-300 kelime ile konuşursan var olan durum herhalde kaçınılmaz oluyor. (...) Karşıdan iki zabıta gelince ben işi çözdüğümü düşünüyorum. Aynı soruyu onlara da yöneltiyoruz. Zabıtalardan biri sağı gösterirken diğeri tam aksi istikameti gösteriyor. Kısa süre bir de aralarında münakaşa yapıyorlar. Etrafımıza toplanan bir iki kişinin yardımı ile tam aksi yöndeki sokağa yönlendiriliyoruz.. Şükürler olsun.

Ayrıntılar
Şerefsiz!  Şerefsiz!

Özellikle halkla iç içe yaşayan güvenlik görevlilerine yeri geldi bir şeyler söylemek isterim. Abaya itibar Osmanlı'dan bu yana gelen bir zaaftır. Şekilcilik ne yazık ki önceliğimizdir. Oysa 21 yüzyılın önem verdiği değer, bakış açısı, görünüşe değil içeriğe dönüktür. Bunu kabullenen özlü söz bizim toplumumuzun düşün ürünüdür. Anımsamayız. "Altın semer vursan eşek yine eşektir" sözü binlerce yılın içinde süzüle süzüle gelen bir özdeyiştir. Öyle değil mi?

Ayrıntılar
Düdüklü Tencere!  Düdüklü Tencere!

Bunu yapabilmem için önce bazı bilgileri paylaşmak istiyorum. Pek çok avcının gözünden kaçmamıştır ama yine de farkında olmayanlar için "Önce gazetede yayınlanan haberi okuyun" derim. Biliyoruz ki: Gazetenin birinci sayfasına büyük puntolarla bir haber konacak ise beklenen nihai amaç gündem yaratabilme çabasıdır. Haberci mantığı bu şekilde çalışır. Bu bir anlamda "okuyucuyu avlama" çabasıdır.

Ayrıntılar
Sinop Kuzey'e...(Bölüm-3)  Sinop Kuzey'e...(Bölüm-3)

Koyun misali ilişip yatmamızı ister gibiler. Koyun eti yeriz, koyun gibi davranmamız istenir, hatta beklenir!

Ayrıntılar
Sinop Kuzey'e...(Bölüm / 2)  Sinop Kuzey'e...(Bölüm / 2)

Affedersin ayı kardeş bak kıçımı döndüm kendi yoluma gideceğim. Lütfen beni zorlatıp da altıma s…..ma

Ayrıntılar


  Anamur Güney'e...(Bölüm / 1)


Anamur Güney'e...(Bölüm / 1)  Anamur Güney'e...(Bölüm / 1)

Arabayı arazi vitesine alarak hafif hafif gaza basınca Jeep'in kıçı havaya kalkmaya başladı. Hemen arka kapıyı açıp içine şantiye içinde gezinmek (!) isteyen 4-5 işçi aldım. Sorun çözülmüştü.

Ayrıntılar
Cesur Yürek Rasim Meray ve Şeffaf Müdür!  Cesur Yürek Rasim Meray ve Şeffaf Müdür!

Onlar da kurtuluş olmadığını anladı ve bana dönerek "1 milyar verelim" dediler. Ben de onlara "Devlet benim maaşımı veriyor. Arkamdan gelin" dedim

Ayrıntılar
Lüzumlu Yazı!  Lüzumlu Yazı!

Otomatik tüfeği 12 fişek alır" cümlesi hayal ürününden öte değildir. (1+ 11) fişek alan silahı ne duydum ne de gördüm. "Ortalık 7+1 den geçilmiyor…

Ayrıntılar
Lüzumsuz Yazı!  Lüzumsuz Yazı!

Atatürk mezarında kalksın yanına Hasan Ali Yücel'i İsmail Hakkı Tonguç'u ve Dr. Reşit Galip'i alsın... Ellerinde sopa... Ha baba de baba! Çata çuta! Olmadı organik biber gazı... Yetmedi "okumayanlar çetesi" kurmaktan içeri bile tıksan... Bir nebze faydası olursa! Aha da ben buradayım.

Ayrıntılar
Başka Yalan Bulamadım!  Başka Yalan Bulamadım!

Koruma kontrol yapan bir görevli grubunun başındaki mühendis bir av tüfeği hakkında hiçbir şey bilmiyorsa arkadaşlarının üzerinde otorite kuramaz. Onların saygısını kazanamaz. Geçmişte bir daire başkanı kendi arabasını vurmuştu. Anımsadınız mı?

Ayrıntılar
Yedigöller ve Koruma Ödülünü Hak Edenler!  Yedigöller ve Koruma Ödülünü Hak Edenler!

İş başa düşünce "tek başına" başlıklı bir proje geliştirdim. En azından yolu ikiye bölebilirim. Öyle de yaptım. Akşam Çamlıdere'de yatacak, dolayısıyla kedilerimle özlem giderme şansı bulacağım...

Ayrıntılar


  Daday-Pınarbaşı Ve Valla Kanyonu 2


Daday-Pınarbaşı Ve Valla Kanyonu 2  Daday-Pınarbaşı Ve Valla Kanyonu 2

Fil vurmuş! -!.. Ver bakalım elindeki ölüm makinasını! Al eline mızrağı. Şimdi git fili öldür. Bu yeterli değil! Avlanma sonunda "Yaşamımı sürdürebilmek için fili öldürdüm ve ailecek yedik" derseniz sizi anlayabilirim.

Ayrıntılar
Azdavay - Valla Kanyonu Yedigöller ve Yaşanmış Öyküler  Azdavay - Valla Kanyonu Yedigöller ve Yaşanmış Öyküler

Gözleri kocaman olmuş iki eli ile tuttuğu tüfeğin dipçiğini adamın başına yerleştirme çabası içinde olduğunu fark ederek canhıraş bir sesle bağırdım: - Hasann.... Yapmaaaa!!!!

Ayrıntılar
 Çamlıdere'de Yaşam.  Doğru - Yanlış ve Yancaluş!   Çamlıdere'de Yaşam. Doğru - Yanlış ve Yancaluş!

Çamlıdere'de yaşayanların yarısından fazlasını yüz itibari ile görmüşlüğüm olabilir. Belki de çok daha fazlasını... Tabii ki onlar da beni - en azından - şapkamdan ve elimden düşürmediğim fotoğraf makinemden dolayı tanıyor olabilirler. Daha da iddialı olarak diyebilirim ki beni mutlaka tanırlar.

Ayrıntılar
 Bursa Doğa - Av Fuarı (2)

Özgür kardeşimle 30 sene geriye dönük uzunca bir sohbet yapıyoruz. O zamanlar anlamakta zorlandığım pek çok konu gün ışığına çıkıyor. (Bazı ilişkilerimi sonlandırdığım için bir kere daha haklılığımın farkındalığına ulaşıyorum.) Özgür kardeşim, size sağlıklı neşe dolu mutlu günler dilerim. Umut ederim ki geniş bir zaman diliminde yeniden bir arada oluruz..

Ayrıntılar
Bursa Doğa - Av Fuarı (1)  Bursa Doğa - Av Fuarı (1)

Avcılık yaşamın her safhasında kullanılabilecek bir "deneyimler manzumesidir."
Dolayısıyla bir silah sesinin arkasına girmeyecek kadar büyüktür.

Ayrıntılar
Kapuzbaşı / Kayseri - 3  Kapuzbaşı / Kayseri - 3

İkinci bölümü "İnsanı arıyorum " diye sonlandırmıştım. Açıklamak isterim. Yaşım ilerledikçe -herkes gibi doğal olarak- fiziki kudretim azalıyor.

Ayrıntılar
Kapuzbaşı / Kayseri - 2  Kapuzbaşı / Kayseri - 2

Bu gezi ile ilgili kaybetmiş olduğum notları geçen hafta içinde buldum. Allah fukaraya e eşeğini önce kaybettirir sonra da buldurur, sevindirirmiş... Şimdi daha keyifle yazacağım. Bu vesile ile herkesten bir kere daha özür diliyorum.

Ayrıntılar
Kapuzbaşı / Kayseri  Kapuzbaşı / Kayseri

Ankara'ya geldiğim tarihten bu yana tam tamına 54 sene geçmiş. Uzunca bir zaman! Böylesine sert geçen bir kışı yakın zaman yaşadığımı hatırlamıyorum. Zannedersem 1961 veya 1962 yıllarından biri olacaktı... Selanik Caddesi'nde 50 cm'ye yakın karın içerisinde Ulus Sineması'na yetişmek için koşuşturuyordum. Cebimde 2.5 TL harçlık vardı. 125 Krş sinema, gerisi de leblebi gazoz parası.

Ayrıntılar
Çocuğu Kim Öldürdü?  Çocuğu Kim Öldürdü?

Program akışı içerisinde sunucu sık sık "yorulduk" diyor. "Kollarım yoruldu" diyor. Durup durup "yoruldum" diyor. E bu kadar yorulacaksan yapma be kardeşim! İlle balık avlayacaksın diye hakkında bir ayet mi var!

Ayrıntılar
İşimiz Çok Zor!  İşimiz Çok Zor!

Yabanhayatının idaresinden sorumlu olanların, "Üstün ahlâki değerlere sahip olması bu işin olmaz ise olmazıdır"

Ayrıntılar
KELEBEK ETKİSİ  KELEBEK ETKİSİ

Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır. Aslı ise 1963 yılında Edward Lorenz tarafından geliştirilmiş, bir matematik teorisi. Lorenz bu teorisini sunarken "Afrika'da bir kelebeğin kanat çırpışı, Amerika'da fırtınaya sebep olabilir; cümlesini kullanmış ve teori kelebek etkisi olarak adlandırılmıştır. İnternet ortamında bu ve benzeri bilgilere siz de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılar
Kendisi Himmete Muhtaç Bir Dede!  Kendisi Himmete Muhtaç Bir Dede!

Kimler yoktu ki!.. !.. İhbara gerek var mı? Bunu nasıl açıklayacaksınız? Görevi ihmal suçunda zaman aşımı var mı?

Ayrıntılar
Avcı Gözü İle!  Avcı Gözü İle!

Avcıların kulağı seste, gözleri dört yönü tararken, aklı olasılıkları değerlendirmeli, eli de tetikte olmalıdır. Avlanma disiplini bunu gerektirir.

Ayrıntılar
Hadde Torna ve Zor Bir Şey!  Hadde Torna ve Zor Bir Şey!

Avcı "doğadan asalak biçiminde yararlanma" alışkanlığını terk edememiştir. Evrilmek istemeyen (!) avcı günümüz dünyasının değerleri ile ters düşmekte ve eleştirilmektedir……

Ayrıntılar
Silah mı, insan mı öldürüyor? Etik-Tetik, Yasa-Tasa İlişkileri  Silah mı, insan mı öldürüyor? Etik-Tetik, Yasa-Tasa İlişkileri

Kısmet olursa (!) kış aylarında "avcılık", yaz aylarında ise "gezi" ağırlıklı yazıları kaleme alacağım. Bu kış için, üretken olduğum söylenemez. Sebebi var. Ara ara da olsa yaşama sevincimi kaybettiğim oluyor, küsüyorum!

Ayrıntılar
Vedat Gür'ün Ardından  Vedat Gür'ün Ardından

Son bir kaç yıl içinde yazıdan bu kadar uzak kaldığım bir dönemi hatırlamıyorum. Elim, aklımdan geçenleri yazıya dökmeme yardım etmiyor. Kısa sürede çok yakın bildiğim iki dostumu kaybettim. Önce Ali Kozanoğlu, şimdi de Vedat Gür Acım çok büyük...

Ayrıntılar


  Akıl Nöbeti - Avcılık ve Onlar!


Akıl Nöbeti - Avcılık ve Onlar!  Akıl Nöbeti - Avcılık ve Onlar!

Uzunca bir zamandan beri avcılık üzerine yazı yazmıyorum. Geçmişte avcılık hakkında o kadar çok şey yazmışım ki! Milliyet Gazetesi'nde yayınlanmış yazılarımı derlediğim "Arpacık" adlı kitabımın ön yüzünde; "Söylenmedik ne kaldı?" demiştim. Ya anlatamıyorum ya da anlamak istemiyorlar.

Ayrıntılar


  Okuyucu Mektupları


Okuyucu Mektupları  Okuyucu Mektupları

"Badem ne demek?" - "Badem gibi, kabuklu ağaçta yetişiyor, nasıl desem kırıp yiyeceğiz." (Bu arada şirin görünmek için sırıtıyorum) Ne dediysem diyeyim ikna olmadı. Son söz olarak; - "Olmaz bunda bir iş var" dedi ve telgrafı kabul etmedi.

Ayrıntılar


  Keşke!


Keşke!  Keşke!

Yapılması gereken tek şey, benzer bir açmaza düşmemek. Örneğin; Bu suçlamaların yapılmasına neden olan"sözde avcıların "varlığı bir gerçek de... Yanlış yapan hiç mi bilim adamı yok!

Ayrıntılar


  Geleceği Düşlemek Geçmişi Özlemek


Geleceği Düşlemek Geçmişi Özlemek  Geleceği Düşlemek Geçmişi Özlemek

"Ben onun taaa..." diye başlayan "kalaylama" eyleminin kapsama alanı 7'inci cedde kadar uzanır. Nasibini almayan hemen hemen yok gibidir...

Ayrıntılar


  Nallıhan ve 1000 Yıllık Ağaçlar


Nallıhan ve 1000 Yıllık Ağaçlar  Nallıhan ve 1000 Yıllık Ağaçlar

Sıkça seslendirme gayreti içinde olduğum "Rehber" "Yaşam Koçu" veya "Kanaat Önderi Neden Lazım?" içerikli yazılarımda bahsettiğim gibi, yaşamın hemen hemen her safhasında hepimizin bir öndere bir rehbere ihtiyacı var. Ben böyle düşünüyorum.

Ayrıntılar


  Adıyaman - Kahramanmaraş - Kayseri


Adıyaman - Kahramanmaraş - Kayseri  Adıyaman - Kahramanmaraş - Kayseri

Bir toplumda hırsız da olur uğursuz da. Buna "hayır yoktur" diyebilir misiniz? Hapishanelerde turistler mi kalıyor!.. Nüfusun bir yarısı, hemen hemen diğer yarısı ile mahkemelik.

Ayrıntılar


  Harput'ta Bir Türk!


Harput'ta Bir Türk!  Harput'ta Bir Türk!

Bilirsiniz bizim erkeğimiz kolay kolay ağlamaz. Halbuki "gözyaşının erkeklikle değil, insanlıkla ilişkisi var"diye düşünmekteyim. Binlerce yılın içinde süzüle süzüle gelmiş örf adet ve ananelerimizin içinde doğrular kadar yanlışlar da vardır.

Ayrıntılar


  Nemrut Dağı


Nemrut Dağı  Nemrut Dağı

Şehitlere son görevimizi ifa ederken cenaze namazını kıldıran hoca soruyor: - Hakkınızı helal ediyor musunuz? Cevaplıyoruz. - Helal olsun. Hoca üç kere soruyor biz de üç kere aynı cevabı veriyoruz. "Helal olsun". Şimdi soruyorum. Bu namaza katılan insanların şehitten ne gibi bir alacağı olabilir ki?

Ayrıntılar


  Malatya


Malatya  Malatya

Erinç, Maçahel gezisine işleri dolayısıyla katılamadığı için çok mutlu olmuş. Telefonla beni arayarak "Yazıyı okudum, Maçahel kapalı bir havza, fotoğraflardan yatırım yapacak büyüklükte bir arsa göremedim" dedikten sonra, bir tarafı eksik kalmış olacak ki "bir yerlere gidelim" diye tutturdu.

Ayrıntılar


  Yarım Kalmış Bazı İşlerim Ve Son Mektup


Yarım Kalmış Bazı İşlerim Ve Son Mektup  Yarım Kalmış Bazı İşlerim Ve Son Mektup

Ali Bey'i daha yakından tanımak için, yıllar önce onun hakkında yazdığım bir yazıyı okumanız lazım. Hiç kuşkusuz ki kendi köşesinde kaleme aldığı yazıları da. Şimdi "iyi ki bu bilgiler onun ağzından yazıya dökülmüş" diye düşünüyorum. http://arpacik.net/guncel_detay.asp?id=62

Ayrıntılar


  Çok Acı Kaybımız...


Çok Acı Kaybımız...  Çok Acı Kaybımız...

Bıraktığın bu koskoca boşluk şimdi nasıl dolacak! Ben şimdi kime "değerli dostum" diye yazacağım!

Ayrıntılar


  Moryayla - Erzurum


Moryayla - Erzurum  Moryayla - Erzurum

Biraz yorgun, olabildiğince kızgınım. 30 sene evvel yaptığım bir inşaatta bir bekçi çalışırdı. Hoş sohbet olmasının yanı sıra, bilge bir tarafı da vardı Ahmet Efendi'nin. (Rahmetle anıyorum) Zaman zaman dertleşirdik. Yeri geldiğinde aşırı içki kullanan damadından usulünce şikayetçi olurdu. Arada bir ben de sorardım kendisine; - Damat ne yapıyor? İyi mi?

Ayrıntılar


  Modut Yaylası - Bıçakçılar


Modut Yaylası - Bıçakçılar  Modut Yaylası - Bıçakçılar

Önce aynalar fark edecek yokluğumu Sonra elbiselerim Sonra pencere Sonra yatak Sen farkına vardığın zaman İş işten geçmiş olacak

Ayrıntılar


  Kızım Yavruladı


Kızım Yavruladı  Kızım Yavruladı

Zaman zaman dünyaya "kuzu gibi gelip, koyun gibi gidenlere" imrenmiyorum dersem yalan söylemiş olurum. Bu örneğin aslı büyükbaşlar üzerinden betimlenir ama...

Ayrıntılar


  Çoruh ve Barhal Vadisi / Yaylalar Köyü


Çoruh ve Barhal Vadisi / Yaylalar Köyü  Çoruh ve Barhal Vadisi / Yaylalar Köyü

Spiker, ayının arkasından fotoğraf çekildiği defalarca vurguluyor. Ne işe yarayacak ki! Arkasında plaka mı var?

Ayrıntılar


  Maçahel


Maçahel  Maçahel

2 avcı gece yabandomuzu avına gidiyor. Biri, diğerini vurarak öldürüyor. Savunması "canım sıkıldı dolaşıyordum. Yabandomuzun gözünü gördüğümü zannettim ve ateş ettim" den ibaret.

Ayrıntılar


   Boğa Güreşleri


 Boğa Güreşleri   Boğa Güreşleri

"Ateş ile göz göze geldik. Gözlerinden bana güvendiğini hissettim. Hiç çekinmeden gereken müdahaleyi yaptım. Kılını bile kıpırdatmadı"

Ayrıntılar


  Melek Hanım Namık Bey veya Onların Dünyası!


Melek Hanım Namık Bey veya Onların Dünyası!  Melek Hanım Namık Bey veya Onların Dünyası!

Yaşamın bir fırsat, yaşananların bir oyun olduğu gerçeğini kavramak hem acı hem de tatlı...

Ayrıntılar


  Ulan Sen Tam Kelebek Gafaluymuşsun!


Ulan Sen Tam Kelebek Gafaluymuşsun!  Ulan Sen Tam Kelebek Gafaluymuşsun!

Bundan evvel yayınladığım "Amasya" başlıklı yazımdan hemen sonra Sn. Dr. Burak Büyükeren'den bir kaç konuda eleştiri aldım. Önemli bir tarih hatası yapmış, yazım kurallarına da uymamışım. Sn. Büyükeren'nin yapmış olduğu ikazların hepsi doğru. Derhal kendisinden özür dileyerek aşağıdakine benzer bir mektubu yazdım.

Ayrıntılar


  Tokat - Zile


Tokat - Zile  Tokat - Zile

Çünkü, sebebi belli. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın -ilgili genel müdürlüğün- bu aksaklıkları düzeltme yönünde ne bir anlayışı var, ne projesi ne de isteği.

Ayrıntılar


  Amasya


Amasya  Amasya

Eğer birinden bir atı tutmasını istersek Mehmet, Ahmet'e; Ahmet Salih'e söylüyor. Nuri İbrahim'e ve bu böyle gidiyordu...

Ayrıntılar


  Zilli!


Zilli!  Zilli!

Eve geldiğimde kapıyı ihtiyatla açıyorum! -!.. Ama kabullenmem gerekir ki, bizleri bekleyen meraklı ve sevimli o gözler artık yok. Velhasılı bir tarafımız eksik kaldı.

Ayrıntılar


  Sandık


Sandık  Sandık

O zamanlar olağanüstü bir keyif almıştım... Şimdi ise derin bir hüzün yaşıyorum...

Ayrıntılar


  Unutulmak ve Ölüm Üzerine


Unutulmak ve Ölüm Üzerine  Unutulmak ve Ölüm Üzerine

Yaşımın bana öğrettiği, bedeli oldukça yüklü olan kazanımlarımı birileri ile paylaşmak, hiç ama hiç tanımadığım insanlara doğruları sunarken, çağrılmak (!) bana "yarım kalmak" gibi geliyor...

Ayrıntılar


  Kelebekler Renkler ve Ölüm


Kelebekler Renkler ve Ölüm  Kelebekler Renkler ve Ölüm

Avcılardan, bu şeytan üçgeninin dışına çıkmalarını beklemek, gerçekleri bilmemekle eş değerdir.

Ayrıntılar


  Ateşin ve Ateşli Silahların Öldürücü Gücü...


Ateşin ve Ateşli Silahların Öldürücü Gücü...  Ateşin ve Ateşli Silahların Öldürücü Gücü...

Aksi halde farkında bile olmadan "yaşanmamış günleri (!) yaşanamaz hale getirirsiniz." Bu sizin "geleceğinizdir".

Ayrıntılar


  Hattuşa


Hattuşa  Hattuşa

Yasak olmasına rağmen balık avı yapıyorlar. Ortalığı da b.. götürüyor. "Tabiatı Koruma Alanı" denince bizler bunu anlıyoruz.

Ayrıntılar


  Bayram!


Bayram!  Bayram!

Geyik için ağıt yakarken... Kasabınıza ağzınızı büze büze "süt dana var mı?" diye soracaksınız! Süt kuzusunu bayıla, bayıla yiyeceksiniz, "Ay çok yumuşak valla" diyeceksiniz... Avcılığa karşı çıkarak kendinizce "arınacaksınız!"

Ayrıntılar


  Kahramanmaraş - Gaziantep - Şanlıurfa ve Göbekli Tepe


Kahramanmaraş - Gaziantep - Şanlıurfa ve Göbekli Tepe  Kahramanmaraş - Gaziantep - Şanlıurfa ve Göbekli Tepe

Hakikati bulan, başkaları farklı düşünüyor diye, onu haykırmaktan çekiniyorsa, hem budala hem de alçaktır. Bir adamın,"benden başka herkes aldanıyor" demesi güç şüphesiz; ama sahiden herkes aldanıyorsa o ne yapsın?

Ayrıntılar


  Biri Bana Bunu Anlatsın!


Biri Bana Bunu Anlatsın!  Biri Bana Bunu Anlatsın!

Toplumun vicdanını rahatsız eden bu olayın, sorumlusunu sizce kimdir? Sivrisineği değil, bataklığı tartışmamız lazım...

Ayrıntılar


  Çorum


Çorum  Çorum

Sosyal bilimci Moore; "Zaman yoksa değişim olmaz / Değişim yoksa, zaman kavranılamaz" demektedir

Ayrıntılar


  Deniz Gölü


Deniz Gölü  Deniz Gölü

Tam tamına 12 saatttir yollardayım. Yere ayak bastığımda, bacaklarımın parantez şeklini aldığını fark ettim. Çizgi roman kahramanı Tommiks'in yakın arkadaşı "Konyakçı" gibi yürüyordum

Ayrıntılar


  Yaylalar Köyü


Yaylalar Köyü  Yaylalar Köyü

Dünyada hiç bir yol, kalp ile beyin arasındaki kadar uzun değildir...

Ayrıntılar


  Çoruh Vadisi


Çoruh Vadisi  Çoruh Vadisi

Herkes yüzme havuzlu evde oturacak...

Ayrıntılar


  Suloban


Suloban  Suloban

2 saat evvel "atlar insanlık tarihini değiştiriyor" diye felsefe yaparken, neredeyse aynı gün dünyamız değişecekti.

Ayrıntılar


  Şavşat


Şavşat  Şavşat

Aydınlık yarınlara kavuşmanın sihirli formülü; ne dün vardı, ne bugün, ne de yarın olacaktır...

Ayrıntılar


  Yrd. Doç. Dr. Ratip Kazancıgil


Yrd. Doç. Dr. Ratip Kazancıgil  Yrd. Doç. Dr. Ratip Kazancıgil

Aslında, bu kitapları herkes okumalı! Özellikle de doktorlar! Daha sonrada, önemli makamları işgal eden bürokratlar... Meydan kapatanlar (!)Yrd. Doç Dr. Ratip Kazancıgil Törenlere geç gelmek sureti ile, kendilerine önem atfedilmesini bekleyenler,

Ayrıntılar


  Kemaliye 7.Uluslararası Doğa Sporları Şenliği - 4


Kemaliye 7.Uluslararası Doğa Sporları Şenliği - 4  Kemaliye 7.Uluslararası Doğa Sporları Şenliği - 4

Bir kazaya kurban gitmezsek, Olsa olsa Yetmiş iki saatlik ömrümüz oluyor ortalama Her saatini bir yıl saymadan.

Ayrıntılar


  Kemaliye 7.Uluslararası Doğa Sporları Şenliği - 3


Kemaliye 7.Uluslararası Doğa Sporları Şenliği - 3  Kemaliye 7.Uluslararası Doğa Sporları Şenliği - 3

Otorite tutkusu, aklı dışlıyor. Aklın olmadığı yerde, ne olabilir ki?

Ayrıntılar


  Kemaliye 7.Uluslararası Doğa Sporları Şenliği - 2


Kemaliye 7.Uluslararası Doğa Sporları Şenliği - 2  Kemaliye 7.Uluslararası Doğa Sporları Şenliği - 2

Edindiğiniz bilgiler size hakikati öğretmemişse, gerçekleri göremiyorsanız inancınız sizi korumaz ki!

Ayrıntılar


  Kemaliye 7. Uluslararası Doğa Sporları Şenliği


Kemaliye 7. Uluslararası Doğa Sporları Şenliği  Kemaliye 7. Uluslararası Doğa Sporları Şenliği

"Deveyi yardan aşıran, bir tutam ottur" misali her bilinmeyen, "ot" gibi beni tetikler...

Ayrıntılar


  Avcılar Köyü!


Avcılar Köyü!  Avcılar Köyü!

Düzeni sağlamak için, düzeni sağlamlamak için; herkesi herkese, herkesi merkeze bağla

Ayrıntılar


  Zıpır Fotoğrafçı veya Zıpır Avcı


Zıpır Fotoğrafçı veya Zıpır Avcı  Zıpır Fotoğrafçı veya Zıpır Avcı

Kemaliye'ye giderken yol üzerinde görüp tespit ettiğim acı görüntüler bunlar. Eşim gözyaşı dökerken, benim içim yandı...

Ayrıntılar


  Küçük Oğlum!


Küçük Oğlum!  Küçük Oğlum!

Tatlı günlerin anlamı, ancak diğer yarıyı yaşayınca ortaya çıkıyor... Güzel yanaklarından öpüyorum! Aslan oğlum...

Ayrıntılar


  Vahşi Kürdistan'da Av İzi!


Vahşi Kürdistan'da Av İzi!  Vahşi Kürdistan'da Av İzi!

Bilgi güçtür. Kabul etmeyebilirsiniz. Zaman yavaş yavaş öğretir.

Ayrıntılar


  Halil İnalcık - Avcılık ve Akıl!


Halil İnalcık - Avcılık ve Akıl!  Halil İnalcık - Avcılık ve Akıl!

Aynı havayı teneffüs etmek, aynı kimliği taşımak insana her zaman yetmiyor doğrusu... Anlamlı bir yaşamın "olmazsa olmazları" çok daha fazla.

Ayrıntılar


  Ayılar Avcılar Palavracılar ve Akıl!


Ayılar Avcılar Palavracılar ve Akıl!  Ayılar Avcılar Palavracılar ve Akıl!

İstenilen bir yıl için sadece 12.00 TL dir. Buna itirazın varsa, avcı değil olsa olsa palavracı olursun. Çözümün bir parçası değil, sorunun ta kendisisin.

Ayrıntılar


  Kedi Tutkusu


Kedi Tutkusu  Kedi Tutkusu

Üç seneden bu yana Çamlıdereli kediler ile sıkı bir ilişki içindeyim. Kuruntudan öte beni "kendilerine yakın buldukları" yönünde bir kanıya sahibim. Bu birlikteliğin temelinde, çoğunlukla "tavuk ciğeri" zaman zaman da "taşlık" var diye düşünüyorum...

Ayrıntılar


  Ölüm Yaşam ve Avcılık


Ölüm Yaşam ve Avcılık  Ölüm Yaşam ve Avcılık

aklı bir karış havada, Sapla samanı ayırd etmekten uzak bir nesil, Yaşamın değerler manzumesini alt üst etmek için olanca hızı ile aramıza katılmaktadır. 30 sene geriye dönmek istemiyorum.

Ayrıntılar


  Eşşeğe Su Ver!


Eşşeğe Su Ver!  Eşşeğe Su Ver!

Avcı, kayda değer bir şeyler okuma yerine sıradan vurdu-kırdı öyküleri okuyor. Artmıyor! Artamıyor! Ödüllerle şişirilen egoların gaza gelen (!) dışında kime ne faydası var ki?

Ayrıntılar
Kelebek ve Avcılık!  Kelebek ve Avcılık!

Kelebek önünden kalkar. Takip edeceğim derken sallabaş olma ihtimalin oldukça yüksektir.

Ayrıntılar


  MAK'a Bak!


MAK'a Bak!  MAK'a Bak!

İnsan düşünen tek hayvan değildir, ama bir hayvan olmadığını düşünen tek hayvandır.

Ayrıntılar


  Fotoğraf İnsan ve An


Fotoğraf İnsan ve An  Fotoğraf İnsan ve An

Uzunca bir süreden beri kişisel eşyalarıma farklı bir gözle baktığımı fark ettim. Örneğin av silahlarım artık benim için bir şey ifade etmiyor. Sadece onlar mı? Pek çok şey değerini yitirdi.

Ayrıntılar


  Eller Gider Mersin'e


Eller Gider Mersin'e  Eller Gider Mersin'e

Ben dostlarımı ne aklımla, ne de kalbimle severim. Olur ya ; Kalp durur, akıl unutur... Ben dostlarımı ruhumla severim.. O' ne durur, ne unutur....

Ayrıntılar


  Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına!


Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına!  Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına!

Hayvanları yeme alıştırmak sureti ile onların en zayıf yönünden istifade yoluna giden, avcı kılıklı, ahlâk yoksunu kişi, gerçek avcıların, dolayısıyla insanların yüzkarasıdır. 

Ayrıntılar


  Çanakkale Fotoğraf Belge Avcılık


Çanakkale Fotoğraf Belge Avcılık  Çanakkale Fotoğraf Belge Avcılık

Tanrı bir parça, empati duygusu nasip etmişse!.. Bu ülkede işiniz "zor" demektir. Bence "zor" kelimesi tek başına mana bakımından bu hali ifade etmekte yetersiz kalıyor. Izdırap mı desem, eziyet mi desem bilemiyorum ki! Çok üzücü bir haber aldım. Bir panter daha vurulmuş!

Ayrıntılar


  Fotoğaflar Gerçekler ve Şehir Efsaneleri


Fotoğaflar Gerçekler ve Şehir Efsaneleri  Fotoğaflar Gerçekler ve Şehir Efsaneleri

Nasıl yaşananları beğendiniz mi? İçinize sindirebiliyor musunuz? Gecenin içinden akan "kan deresi"ni beğenenler de var!

Ayrıntılar


  İnandığınız Gibi Yaşamazsanız!


İnandığınız Gibi Yaşamazsanız!  İnandığınız Gibi Yaşamazsanız!

Kefedeki o küçük kemik, insanın göz kemiğidir. Onu hiç bir şeyle doyuramazsınız. Onu ancak bir avuç toprak doyurur...

Ayrıntılar


  Koyun Gibisin Kardeşim!


Koyun Gibisin Kardeşim!  Koyun Gibisin Kardeşim!

Dolayısıyla her avcı biraz da senaristtir... Yaşadığı kısa metrajlı filmler yaşam boyunca vizyondan hiç düşmez... Avcı bu eylem sonunda kendisini diğerlerinden daha farklı görür.

Ayrıntılar


  Konuşun Konuşun!


Konuşun Konuşun!  Konuşun Konuşun!

Ivır-zıvırla uğraşarak gündemi işgal eden küçük ve orta beyinlerin yerine, büyük beyinler geçmedikçe, işimiz Allah'a emanettir. Bu kafayla: Avrupa Ortak Pazarı'na değil Avrupa Ortak Mezarına bile giremeyiz.

Ayrıntılar


 

Bu kategoride toplam 301 adet içerik bulundu.
Kayıtlar 4 sayfada listelendi. 1. sayfayı izliyorsunuz.
SAYFALAR » [1] [2] [3] [4]

 
Moderatör: Ömer Kıraç
2004 © ARPACIK | Avcilik hakkinda gerçekleri ögrenmek istiyor musunuz?